Geotermální elektrárna zřejmě v Semilech bude, k referendu přišlo málo lidí

Lidé v Semilech se v referendu vyslovili proti výstavbě geotermální elektrárny. Hlasování není ale pro tamní radnici závazné, přišlo totiž málo lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o plánované výstavbě geotermální elektrárny v Semilech | Zdroj: ČTK

K referendu přišlo necelých 29 procent voličů, podle zákona byla ale potřeba minimálně 35procentní účast.

Drtivá většina Semilanů byla proti elektrárně. Hlavně obyvatelé sídliště Řeky, kteří by měli stavbu blízko.

„Mám hlavně odpor k té technologii samotné, protože vytváří jakoby zemětřesné roje tím, že se tam vhání studená voda a pak se to ohřívá,“ argumentuje semilský občan Tomáš Trojan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Referendum v Semilech sledovala reportérka Ivana Bernáthová

S výstavbou nesouhlasí ani Andrea Velebná. „Tím, že tady bydlím, tak ne. Kdybych bydlela někde jinde, tak si zase říkám jo. Bojím se toho, co ten vrt udělá, že nám popraskají baráky. Máme teď nově zateplené baráky a máme tam vlastní kotelny, takže to teplo je pro nás bohužel bezcenné,“ říká.

Třeba Janu Mazánkovou ale geotermální energie nestraší ."Mě v celku přesvědčily argumenty, kdy ta kontrola před výstavbou, během vrtu i vlastně po je velmi vysoká."

Smlouva s investorem je před podpisem

Semilská radnice dala do příprav stavby geotermální elektrárny už zhruba milion korun. Před podpisem je nyní smlouva s firmou Entergeo.

Město by od ní mělo ročně dostávat kolem šesti milionů korun z tržeb za elektřinu, které by použilo na svůj rozvoj. Firma navíc obyvatelům města slibuje levné teplo.

Jak pracuje experimentální geotermická elektrárna ve francouzském Soultzu | Foto: ČTK

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme