Gotické sklepy u Národní třídy v Praze možná zůstanou zachovány

Odhalené gotické sklepy u Národní třídy v Praze by mohly zůstat zachovány, i když se možná kulturní památkou nestanou. Radiožurnálu to řekl ředitel památkového odboru magistrátu hlavního města a stejného názoru je i ministr kultury, který vrátil jejich prohlášení za kulturní památku znovu k prozkoumání. Investor kvůli dohadům o prohlášení či neprohlášení stavbu obchodního centra načas zastavil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naleziště u Národní třídy ohraničují ulice Spálená, Purkyňova, Vladislavova a Charvátova.

Naleziště u Národní třídy ohraničují ulice Spálená, Purkyňova, Vladislavova a Charvátova. | Foto: Tomáš Adamec

Místo hluku stavebních strojů tady u stanice metra Národní hlučí jenom eskalátory a lidé se musejí složitě vyhýbat staveništi uprostřed Prahy. Na stavbě je pouze jeden hlídač. „Stavba stojí,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O gotické sklepy u Národní třídy se zajímala reportérka Michaela Vetešková.

A to že, stavba stojí a investorovi se prodražuje ví i šéf památkového odboru pražského magistrátu Jan Kněžínek. „Stojí to docela velké peníze. Stavba stojí pochopitelně kvůli tomu stojí, ale my jsme s investorem opravdu neměli nikdy žádné problémy,“ podotýká Kněžínek.

Podle něj investor věděl, že pod zemí může být gotické sklepení, což potvrzuje i archeolog Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska: „Od doby, kdy zde byly domy zbořeny v 70. letech 20. století. Ještě předtím zde proběhl stavebně-historický průzkum, který posuzoval i památkovou hodnotu domů a definoval, že se jedná o pozůstatky zástavby Nového Města pražského, jehož kořeny sahají do 14. století.“

Potom se vlastní domy zbouraly a jenom náhodou došlo k zajištění části suterénu podél Spálené ulice betonovou deskou. „S tím dovětkem, že při nejbližší možné příležitosti by mohly být domy nějakým způsobem upraveny a zpřístupněny,“ doplňuje Podliska.

Nedostatečné stanovisko

A skutečně - při budování nového centra tady dělníci odkryli gotické sklepy a archeologové Národního památkového ústavu požádali ministerstvo kultury, aby je prohlásilo za kulturní památku. Závazné stanovisko investora, že případné historické objevy včlení do projektu, jim připadalo nedostatečné.

„Obávám se, že to záruka není. Pouze jejich zabezpečení statutem kulturní památky umožňuje vyvíjet na jejich vlastníka určité tlaky nebo nástroje, které by vedly k zajištění samotné památky a k nápravě nebo ošetření do budoucna,“ potvrzuje Podliska.

Právě zahájený výzkum je jedním z největších archeologických akcí v poslední době | Foto: Tomáš Adamec

Ministerstvo kultury se rozhodlo gotické sklepy za kulturní památku prohlásit, investor se odvolal a rozkladová komise právníků ministru Jiřímu Besserovi doporučila, aby prohlášení za kulturní památku znovu přezkoumali odborníci, alespoň tak šéf resortu své nové rozhodnutí objasňuje.

„Protože odbor památkové péče ministerstva kultury nezvážil vše, co by zvážit měl, tak jak posoudila rozkladová komise ministerstva kultury a já jsem potvrdil její rozhodnutí. Neznamená to, že to gotické sklepy nebudou kulturní památkou. Pokud se památkáři ministerstva kultury znovu budou touto věcí zabývat tak, jak jim ukládá správní řád, je možné, že dojde znovu k prohlášení kulturní památkou,“ tvrdí Besser.

Zachránit i jinak

Osobně si však nemyslí, že prohlášení gotických sklepů kulturní památkou něco řeší. „Spíš si myslím, že celou situaci v Praze 1 blokuje a neumožňuje další postup výstavby. Osobně si myslím, že lze najít způsob, jak tyto sklepy zachovat, aniž by byly kulturní památkou. Mohli by se na ně Pražané a ostatní návštěvníci Prahy koukat, přitom by investor mohl dokončit svoji investici,“ dodává ministr.

Pro archeology je ale daleko větší komplikací to, že gotické sklepy jsou už víc než rok odkryté a zatéká. Pokud je investor nezakryje, za pár měsíců nebude už co památkově chránit. „Když si představíme, že část sklepů je odhalena už rok a půl, jedná se o vnější zdivo nebo část vnějších zdí klenebních, tak si troufám tvrdit, že přes zimu by zdivo vlastně nemuselo vydržet,“ uzavírá Podliska.

Plánované obchodní centrum má mít čtyři podzemní a sedm nadzemních podlaží. V podzemí bude parkoviště. Zachování gotických sklepů by tak pravděpodobně snížilo jeho kapacitu.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme