Grand Prix v Brně bude v příštích pěti letech pořádat spolek města a kraje

Spolek založený městem Brnem a Jihomoravským krajem bude v následujících pěti letech pořádat motocyklovou Grand Prix České republiky v Brně. Zástupci spolku dnes podepsali smlouvu se šéfem promotérské společnosti Dorna Carmelem Ezpeletou. Průměrná výše zalistovacího poplatku na pořádání závodů bude asi 4,1 milionu eur, tedy kolem 110 milionů korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alvaro Bautista (Rizla Suzuki MotoGP) | Foto: Tomáš Adamec

Podle primátora Brna Petra Vokřála z hnutí ANO bude letošní ročník stát přes 3,6 milionu eur, tedy asi 100 milionů korun, ale výše poplatku bude mít vzestupnou tendenci. V roce 2020 bude 4,6 milionu eur, asi 130 milionů korun.

Kromě toho bude spolek platit za pronájem okruhu 28 milionů korun Automotodromu Brno, který je vlastníkem trati a závody dosud pořádal. Jihomoravský kraj má vyčleněno v rozpočtu na letošní ročník 20 milionů, Brno plánuje dát 10 milionů a ministerstvo vymezilo jako strop pro podporu až 60 milionů korun. Zbytek má pokrýt zisk ze závodů.

Ezpeleta uvedl, že výše zalistovacího poplatku je zhruba stejná, jako je u ostatních okruhů v Evropě.

„Smlouvou se vyřeší i předchozí dluhy,“ uvedl Ezpeleta s tím, že brněnský okruh patří mezi nejlepší na světě a předchozí problémy bylo nutné vyřešit.

Dosavadní pořadatel Automotodrom Brno totiž Dorně dlužil desítky milionů korun z minulosti.

Velké ceně hrozil zánik

Automotodrom očekával vyšší podporu z veřejného sektoru, avšak nedočkal se jí ve slibované výši. Kvůli údajné ztrátovosti a nesplaceným dluhům byla Velká cena v Brně ohrožená a hrozil jí zánik. Proto se do situace vložili politici, kteří chtěli Grand Prix zachránit. Podle nich dělá Brnu dobré jméno a má ekonomický přínos.

„Před rokem jsme se nacházeli v situaci, která nebyla růžová. Kolem organizace Velké ceny byla mlha a jsem rád, že se nám podařila najít cesta k pořádání,“ uvedl Vokřál.

Spokojený byl i jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD.

„Nebylo v silách kraje a ani města, aby se dál jelo. Proto patří velký dík ministryni školství Kateřině Valachové, která svým vstupem vnesla do celého jednání klid. Jsem pyšný na to, že se dokázala sjednotit vláda, kraj a město a zajistí stabilitu pro pořádání takové velké akce,“ řekl Hašek.

Dodal, že díky pětileté smlouvě se už nebude při každých závodech říkat, že se letos jede naposledy.

Vstupenky v první fázi předprodeje nezdraží

Díky podpisu smlouvy se podle Vokřála brzy začnou prodávat první vstupenky na přírodní tribuny na letošní ročník, který má termín 21. srpna. Prodej má na starosti Turistické informační centrum města Brna. Cena by v první fázi prodeje měla zůstat stejná jako loni.

V minulém roce se prodávaly na přírodní tribuny silver vstupenky za 1190 korun a gold vstupenky za 1590 korun, přičemž levnější platí pouze na některé tribuny a dražší na všechny.

„Těchto míst jsou statisíce, tvoří většinu divácké kapacity,“ uvedl mluvčí Automotodromu Brno Jiří Smetana.

Ve druhé fázi prodeje by spolek navýšil cenu vstupenek až o 10 procent. V brzké době začnou také výběrová řízení na zajištění různých činností spojených se závody.

Masarykův okruh v Brně - Grand Prix silničních motocyklů | Foto: Michal Jindra

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme