Grilujte opatrně a pozor na nedopalky v koších, varují pražští hasiči

Letní večery přímo lákají k posezení s přáteli u něčeho dobrého na grilu, a to nejen v přírodě, ale často i na balkoně pražských paneláků. Každoročně kvůli tomu vyjíždí hasiči k řadě zbytečných požárů z nedbalosti nebo neopatrnosti při zacházení s otevřeným ohněm či grilem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grilování

Grilování | Foto: Corel GALLERY

V teplém počasí a především pokud je sucho, vznikne požár i jen z drobné nepozornosti. Hasičům přes léto dělají starosti hlavně lidé bez domova, kteří rozdělávají oheň, kde nemají, a navíc ho často správně neuhasí.

Typickým letním nešvarem, na který každý rok doplácí desítky lidí, je ale podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové grilovaní na balkónech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na co si dávat pozor, abychom v létě nepřidělávali práci hasičům, zjišťovala redaktorka ČRo Evelyna Kulíšková.

„Lidé grilovali na balkóně a odlítl jim žhavý uhlík. Nevšimli si toho a až grilování skončili a šli v klidu spát, tak teprve poté se oheň rozhořel. Uhlík jim spadl z balkónu do garáží, kde způsobil požár," vzpomíná Adamcová na jeden z případů.

Hasiči upozorňují, že lidé by měli mít na paměti správné umístění grilu, aby byl dostatečně daleko od hořlavých materiálů. Nevhodné jsou podomácku vyrobené grily, nedoporučuje se grilování za silného větru.

Dobré je mít po ruce dostatek vody nebo písku pro případ, že hořet přece jen začne. Pokud chcete strávit večer s grilováním nebo táborákem přímo v Praze, zjistěte si nejprve, kde je to povolené. Příslušné informace lze dohledat mimo jiné i na webové stránce www.prahazelena.cz.

Nedopalky cigaret a pálení trávy

Míst, kde lze grilovat, je celá řada. "Například Ďáblický háj, Vítkov, obora Hvězda, Stromovka, Petřín nebo louka u Hořejšího rybníka v Hloubětíně. V Divoké Šárce jsou také ohniště, která jsou už připravená, abychom si tam mohli opéct buřtík," říká Adamcová.

Problém pro hasiče představují zejména v létě i hořící koše a kontejnery. I ke koši totiž musí vyjet celé družstvo.

„Kdyby náhodou byl někde náhodou nějaký větší požár, tak nemáme čas se potom vracet na stanici pro další hasiče. Takže k jednomu koši vyjíždí celá cisterna a pět lidí,“ vysvětluje Adamcová.

Hořící "vzduch" | Foto: Fir0002, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Kvůli nedopalku z cigarety nedávno na Slunečním náměstí v Nových Butovicích shořel kontejner a s ním i okrasné túje, dohromady za 50 tisíc korun.

Pro periferii hlavního města mají hasiči ještě jedno důležité upozornění, které se týká vypalování trávy.

„Tráva se nesmí vypalovat vůbec, protože lidé si neuvědomí, pak foukne vítr a je to velmi rychlý požár. Stal se už i případ, že při vypalování trávy člověk uhořel. Snažil se oheň udusit, protože už ho neměl pod kontrolou, sám chytl a bohužel na následky tohoto zranění zemřel," varuje Adamcová.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme