Gymnázium Zikmunda Wintra v Rakovníku slaví 180 let od založení. Oslavy připomínají bohatou historii

První reálná škola v Čechách byla otevřena 4. října 1833. Bylo to v Rakovníku a dnes je z této školy gymnázium pojmenované po historikovi a spisovateli Zikmundu Wintrovi, který v ní deset let učil. Právě na dnešek připadají oslavy 180 let od otevření školy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Rakovník

Město Rakovník | Foto: Jana Káninská

Program začíná v devět hodin ráno a vedle prohlídek historické budovy budou vystavené i kroniky školy.

Peníze na vybudování rakovnické reálné školy dal pražský arcibiskup Václav Leopold Chlumčanský. I jeho jméno tedy zmiňuje kronika, která je ve škole uschovaná.

„Vidíme tam ty nejstarší zápisy. Máme tady podpis pana Chotka, citace o panu Chlumčanském,“ ukazuje velké kroniky z let 1827 až 1894 ředitelka školy Zdeňka Voráčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na historickou budovu rakovnického gymnázia se jela podívat i redaktorka Alena Rokosová

Zpočátku se uvažovalo o založení gymnázia, ale protože potřeby regionu byly spíše praktické, byla založena reálka.

Vyučovalo se tady například zbožíznalství, vedení úřednických písemností, kupecké počty nebo stavitelství. Škola začínala v prostorách bývalé cisterciácké noclehárny, ale brzy se ukázalo, že je třeba postavit zcela novou budovu.

„Byl to velmi významný krok a řekla bych, že v té době osvícenost radních. Jakékoli zvýšení vzdělanosti v regionu mělo velmi významné důsledky. O stavbě reálky začala městská rada jednat už v roce 1826,“ vypráví Voráčková.

Důležitým zdrojem financování byl zpočátku takzvaný pivní krejcar. To znamená, že z peněz, které vydělal místní pivovar, šla určitá část na podporu školy.

Škola se za celou historii může pyšnit mnoha známými jmény, jako je například právě Zikmund Winter, dále Zdeněk Brůžek, který učil dějepis a český jazyk, Václav Rabas, po němž je pojmenovaná galerie, nebo herec Zdeněk Štěpánek.

„Prvotní obsazení učitelského sboru bylo vždycky mužské. Zpočátku byla navíc výuka v rukou duchovních. A je zajímavé, že první učební plány přišly mnohem později naž založení, to by se dnes opravdu stát nemohlo,“ popisuje historii ředitelka.

Ze sedmileté reálky se osmileté státní reálné gymnázium stalo v roce 1936. O rok později dostalo čestný název po historikovi a spisovateli Zikmundu Wintrovi.

A.Rokosová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme