Happening Nepřizpůsobivé zastávky poukázal na bariéry pražských tramvajových stanic

Téměř polovina tramvajových zastávek v Praze není pro vozíčkáře bezpečně přístupná. Buď na nich chybí nájezdy, anebo je výstup přímo do vozovky. Nejen na to se snažil už třetím rokem upozornit happening Nepřizpůsobivé zastávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

invalidní vozík | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Půjdeme po zastávkách Bruselská, Nuselské schody, Divadlo v Nuslích, až skončíme na Vyšehradě. V závěru happeningu budeme mít palačinkový dýchánek. Chceme oživit ulice města a upozornit na problémy, které jsou přímo na každé ulici,“ řekl organizátor akce Erik Čipera.

Zhruba dvacetičlenný dav vozíčkářů, asistentů a členů sdružení Asistence vyrazil na trasu z Tylova náměstí. Na každé z pěti vytipovaných zastávek se zastavil a čekal, až přijede tramvaj.

„Teď jsme sem dali písmena, která na sobě mají napsáno: Čekáme, až nebude Praha bariérová. Tím se snažíme hezkým způsobem ukázat lidem na zastávce, co tento happening vyjadřuje,“ popisuje účastnice akce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Magdalény Medkové z happeningu Nepřizpůsobivé zastávky, který upozorňuje na bariéry v pražské hromadné dopravě

Ani jedna z navštívených zastávek nebyla pro vozíčkáře bezbariérová. Celkem tři z pěti měly výstup přímo do vozovky, ostatní měly ostrůvek bez nájezdů. Vozíčkář by se tak bez asistence k tramvaji ani nedostal.

„Kdybych neměla maminku někdy, tak s tím je strašný problém,“ říká Jana Vohanková, která městskou hromadnou dopravou jezdí často. Nejproblematičtější je pro ni jízda tramvají a autobusem.

Na nízkopodlažní spoj čeká mnohdy i 30 minut. Metrem cestuje jen zřídka. Okrajové části jsou sice často bezbariérové, v centru města ale nemá jak vystoupit.

Vzorem je Vídeň

„Stanic metra, které jsou zpřístupněny, tolik není. To nás trochu mrzí. Jsou tam vždycky strašně velké mezery, třeba tři roky, kdy se neudělá žádná, pak se udělá jedna nebo dvě, pak zas tři roky žádná. Tímhle tempem to bude trvat sto let,“ stěžuje si Čipera. Inspirací by podle něj měla být pro Prahu například Vídeň.

„Ta má veřejnou dopravu ze sta procent bezbariérovou. Lidi, kteří tam jedou a můžou tam cestovat na vozíku, nevnímají žádné bariéry, můžou se dostat, kam chtějí. Chtěli bychom, aby to jednou bylo i v Praze,“ přeje si organizátor happeningu Nepřizpůsobivé zastávky Erik Čipera.

Magdaléna Medková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme