Hašení rozsáhlých požárů usnadňuje vrtulník s bambivakem plným vody

Hašení ohně svržením vody ze speciálního vaku ze vzduchu se používá v případech velkých požárů lesních porostů, obilných lánů nebo rozlehlejších objektů. Plnění takového bambivaku si vyzkoušeli profesionálové i hasiči z dobrovolných jednotek Zlínského kraje. Vrtulník, pod kterým je vak pevně zavěšený, pro ně cvičně přistál na letišti Bílá hlína nedaleko Slušovic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S likvidací požáru u Přemyslovic pomáhal hasičům i vrtulník | Zdroj: ČTK

„Vrtulník nalétává na zónu, kde bude provedeno plnění a zůstává na tom místě. Hasiči provedou rychlé naplnění bambivaku v rozsahu asi 5 sekund a vrtulník odlétá na místo shozu,“ vysvětluje za řevu přistávajícího vrtulníku mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Hadice jsou ukončené speciálními nástavci, které vyvinuli hasiči ve Středočeském kraji. Ty zajistí extrémně rychlé napuštění vaku vodou. Do bambivaku lze vodu nabrat také přímo z přírodních zdrojů, to je ovšem podle velitele cvičebního zásahu Radka Poláška mnohem rizikovější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vrtulník pomáhá hasičům u požárů, zjistila Andrea Kratinová

„Je to pohyb nad vodní hladinou, kde jsou překážky – jsou tam pro posádku vrtulníku nebezpečí,“ říká Polášek.

Díky bambivaku se podařilo zlikvidovat například i požár továrny na plasty v Chropyni. „Nebýt vrtulníku, byli bychom tam podstatně déle. Vrtulník nám utlumoval střed budovy, kde docházelo k velkému vývinu teploty, a díky tomu se nám to podařilo na krajích poměrně rychle zvládnout pomocí běžných proudů,“ vzpomíná velitel zásahu Pavel Dekret.

Tenkrát k tomu bylo potřeba 900 litrů vody, to znamená, že bambivak musel být naplněn 253krát.

Jenom loni vrtulník vzlétl k požárům hned pětkrát. Šlo o požáry lesů a polí u Fryštáku, na Koryčansku a v Bystřici pod Hostýnem.

Andrea Kratinová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme