Hasiče čeká jeden z nejnáročnějších dnů v roce. Budou se pálit čarodějnice

Zavolat hasičům a nahlásit jim, kde a kdy se budou pálit čarodějnice, lidé ze zákona nemusí. Hasiči to přesto velmi vítají. A vyplatí se krátký telefonát zvážit. Může se totiž snadno stát, že k vám přijede hasičský vůz se zásahovou jednotkou. Případy, kdy oheň ohlásí vystrašený soused, nejsou podle hasičů výjimečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pálení čarodějnic | Foto: Wikimedia, public domain, uživatel: Patorius

Ruch panuje v posledních dnech na operačních střediscích hasičů, a to nejen v Jihlavě. Lidé volají a hlásí místa, kde oheň budou zakládat. Podle dispečerky Mirky Černé to není jejich zákonná povinnost, hasiči to ale velmi vítají.

„Právně ta povinnost ze zákona není, ale pro nás je vždycky lepší, když se to pálení nahlásí. Z toho důvodu, že potom nám volají lidé, že vidí požár, vidí plameny. A my nemůžeme tušit, jestli zrovna v tom místě náhodou někdo právě nepálí čarodějnice,“ říká Černá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Olga Štrejbarová zjišťovala, jak náročný je pro hasiče den, kdy se pálí čarodějnice

Hlásit oheň je podle mluvčí hasičů Petry Musilové možné i jinak než po telefonu. A to zadarmo. „V kraji Vysočina je možné hlásit pálení čarodějnic elektronicky. Na našich webových stránkách naleznete formulář, jeho vyplnění je opravdu velmi jednoduché,“ informuje.

Nejen ohně, ale i lampiony spojené s oslavou filipojakubské noci už přivolaly hasiče do terénu. Například loni se lampion štěstí zamotal do smrku a začal hořet. Jak říká Petra Musilová, stává se také to, že požáry od čarodějnic hasí i dříve než poslední dubnový den.

„Najdou se takoví vtipálci, co jdou a škrtnou zápalkou o den až dva dříve. V minulosti jsme řešili už několik takových případů,“ vysvětluje mluvčí.

Na Vysočině mají hasiči zhruba pět planých výjezdů kvůli tomu, že lidé požár nenahlásí a zodpovědní spoluobčané vytočí číslo 150. Bylo by jich pravděpodobně ještě více, kdyby pravidelně na filipojakubskou noc nepršelo.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme