Hasiči cvičili zásah v obchodním centru. Zvládnout museli i agresivního figuranta

Velká rána a pak jen tma, dým a křik zraněných. Tak začalo cvičení asi osmdesátky pražských hasičů v kinosále obchodního centra na Černém mostě. Podle scénáře tam explodoval plyn ze svářecí soupravy a začalo mohutně hořet. Na místě zůstala asi desítka maskovaných figurantů, kteří představovali raněné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osmdesát hasičů nacvičovalo zásah v obchodním centru v Praze

Osmdesát hasičů nacvičovalo zásah v obchodním centru v Praze | Foto: Evelyna Kulíšková

Dusivý štiplavý kouř se šíří po sále a předsálí asi dvanáct minut. Pak jím konečně začínají probleskovat paprsky hasičských svítilen a muži v dýchacích přístrojích postupně nacházejí figuranty představující zraněné.

„Ten objekt se rozdělí na několik zásahových úseků,“ vysvětluje postup velitel hasičské směny Miloš Němec, který na místě koordinuje práci devíti jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení hasičů přihlížela i redaktorka Evelyna Kulíšková

„Nejsou tak časté ty zásahy, ale u těchto budov je problémem samozřejmě velké množství osob, které se v tom nákupním centru mohou nacházet,“ doplňuje Němec.

Zatímco jedna část hasičů se stará o hašení požáru a zabezpečení kinosálu, další dávají první pomoc zraněným.

Mezi „zraněnými“ jsou třeba matka se zlomeninou krčku a její dcera v šoku nebo kluk se zraněnou plící. „Potom jsme tam měli těžké zranění hlavy, bezvědomí, těžký otřes mozku a pravděpodobně i prasklá lebka,“ popisuje instruktor mediků a také maskér všech zranění Jan Heřmánek.

Všechny figuranty představující raněné hasiči vyvedli do bezpečí během několika minut. Úplně jednoduché to však neměli.

„Měl jsem hrát hysterického a agresivního,“ líčí figurant Vladimír, podle nějž však hasiči obstáli. „Působilo to na mě, že ti hasiči jsou absolutní profíci a s takovou situací by si dokázali poradit – uklidnit a zvládnout," říká.

Takto rozsáhlý požár obchodního centra zatím hasiči v Praze nepamatují, to však cvičení smyslu neubírá. Hasiči si při něm mohli natrénovat taktiku, kterou využijí i v jiných případech.

„Gró toho cvičení je v seznámení s objektem. A vyzkoušení různých specifik, jako je spojení na místě zásahu a také spolupráce s ostatními složkami – byla tady záchranná služba, policie," dodává velitel směny Miloš Němec.

Evelyna Kulíšková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme