Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesa na Brněnsku. Komplikace způsobil silný vítr

Rušnou noc za sebou mají jihomoravští hasiči. U Lažánek na Brněnsku je zaměstnaly dva rozsáhlé požáry, které vypukly v jednom z lesů. V noci se zdálo, že plameny zcela uhasili, nad ránem se ale oheň nedaleko původního ohniska znovu rozhořel. Nyní už mají hasiči vše pod kontrolou a dohašují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár v lese.JPG | Foto: Hasičský záchranný sbor Olomouck (HZSOK)

Plameny se podařilo lokalizovat před šestou hodinou ráno, hasit se ale bude nejméně celé dopoledne.

„Na místě zůstává jenom jedno družstvo hasičů, které dohašuje skrytá ohniska a střeží tam terén. Předpokládám, že během dopoledne by měl být zásah definitivně ukončen. Přesná příčina vzniku požáru je v současné době předmětem šetření našich vyšetřovatelů. Teď prověřují všechny možné pracovní verze, mezi kterými nemohu vyloučit ani lidskou nedbalost nebo i úmyslné zapálení,“ potvrdil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

U prvního požáru zasahovalo 17 jednotek od včerejšího večera do jedné ráno. Druhý požár vypukl ve stejné lokalitě kolem třetí a k plamenům vyjelo 16 jednotek. Hasiči na místě vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu a při hašení museli použít i vrtulník s vakem na vodu.

Podle mluvčího jihomoravských hasičů byl zásah v hořícím lese komplikovaný kvůli členitému terénu a silnému větru.

„Oba dva požáry byly velice náročné na likvidaci, protože se jedná o obtížně přístupný kopcovitý, členitý terén s hustým lesem. A navíc k jeho šíření přispíval silný vítr, takže bylo potřeba velice rychle zasáhnout, nasadit co nejvíce vodních proudů plus další asi tři prostředky tak, aby se zabránilo šíření do okolí,“ vysvětlil.

Viktorie Hošková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme