Hasiči likvidují požár ve Vysočanech, zásah zřejmě potrvá až do rána

V bývalém areálu ČKD v pražských Vysočanech zasahují desítky hasičů a policisté usměrňují dopravu. Jak z místa hlásila naše reportérka, podle dosud nepotvrzených informací se v hale s textilem neměl v době vzniku požáru nikdo zdržovat. Požár ale budou hasiči likvidovat zřejmě až do brzkého rána a budovu ochlazovat, protože jsou v ní tlakové lahve. Jejich exploze by narušila statiku haly. Rozšíření živlu na ostatní objekty v okolí podle hasičů nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi stanicemi metra Kolbenova a Vysočanská vzplanul sklad textilu v tovární hale | Zdroj: ČTK

Jak policisté oznámili, hoří velký sklad textilu. Podle jeho majitele prý nikdo vevnitř nebyl, to však zatím policie ani hasiči s úplnou jistotou nepotvrdili.

Tlakové lahve uvnitř budovy hrozí výbuchem, a to by podle hasičů mohlo fatálně narušit její statiku. Hlavním úkolem je tedy ochlazování objektu. Nebezpečí rozšíření požáru na okolní budovy ale podle hasičů nehrozí.

„Naším cílem teď není dostat hasiče dovnitř, ale ochladit budovu a materiál, který je uvnitř,“ zdůraznil před 23. hodinou šéf pražských hasičů Roman Hlinovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hasiči kvůli tlakovým lahvím ochlazovali i hořící sklad i před půlnocí, informovala přímo z místa reportérka Veronika Neprašová

„Největší problém v tuto chvíli je, že tam jsou tlakové lahve, které se snažíme evakuovat. A ty, co jsou přímo ve styku s požárem, se snažíme ochladit a následně dostat ven.“

Speciální jednotky tam měří zplodiny ve vzduchu. V akci byly i vrtulníky. Policie prostřednictvím tlampačů žádala tamní obyvatele, aby nevětrali a nechodili se na řádění ohně dívat.

K živlu se sjížděli hasiči z širokého okolí

Na požár upozornil Pražany hustý černý dým, který byl krátce před setměním vidět i ze vzdálených míst hlavního města (viz fotogalerie).

„Momentálně jsou tady asi 4 stanice hlavního města Prahy a blíží se další jednotky,“ řekl Českému rozhlasu před 20. hodinou velitel hasičů na místě Jiří Čmakal.

Na místo pak postupně příjížděli další profesionální hasiči i družstva dobrovolných hasičů z Prahy i okolních obcí. Plameny pohltily sklad textilu o ploše 90 krát 90 metrů z jedné třetiny.

Mluvčí pražské záchranky Klára Fikejzová ČTK sdělila, že záchranáři při zásahu v areálu bývalé ČKD pouze asistují. Sanitka zatím nemusela nikoho odvážet.

Podle policejního webu byla doprava na místě omezena od 20:05 v ulici Kolbenova v obou směrech od náměstí OSN až po stanici metra Kolbenova a a tato omezení by mohla platit až do nedělní 2. hodiny ranní.

Na dopravní problémy mohli řidiči narazit i v okolních ulicích, kam jezdí hasiči čerpat vodu z hydrantů. Tramvaje však kolem půl desáté večer oblastí normálně jezdily.

V pražských Vysočanech v areálu bývalé ČKD mezi stanicemi metra Kolbenova a Vysočanská hoří tovární hala | Foto: ČTK

Milan Kopp, ČTK, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme