Hasiči oslavují svého patrona sv. Floriána. Předvedou práci i techniku veřejnosti

Každý den zachraňují hasiči lidské životy. Nevyjíždějí jen k požárům, ale také k dopravním nehodám a dalším zásahům. O tom, jak těžká je jejich práce, se mohou zájemci přesvědčit právě dnes. Po celém Královéhradeckém kraji totiž hasiči otevírají své stanice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jako první přijeli na místo hasiči | Foto: Michal Trnka

V Královéhradeckém kraji je květnový den otevřených dveří hasičských stanic každoroční záležitostí. Dá se říct, že se z toho stala už tradice. 4. květen je totiž dnem sv. Floriána, patrona všech hasičů.

Florián byl katolický mučedník, který byl na začátku 4. století našeho letopočtu umučen ve vodě. Už ve středověku lidé věřili, že právě svatý Florián je ochrání před požáry. Pověra svým způsobem přetrvala dodnes, když ho za svého ochránce a patrona přijali právě hasiči.

V Hradci Králové mají zájemci hned dvě možnosti. Otevře se jak centrální stanice na nábřeží U Přívozu, tedy kousek od státní vědecké knihovny, a pak také stanice na Pražské třídě v Kuklenách.

Další stanice, kam dnes lidé mohou přijít, jsou v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce, Náchodě, Jaroměři, Broumově, Vrchlabí, Trutnově, ve Dvoře Králové nad Labem a také v Nové Pace.

K vidění toho bude opravdu hodně: všechna auta jako zásahová vozidla, cisterny, veškerá hasičská technika a speciální vybavení, které hasiči každodenně používají. Na každé stanici bude samozřejmě k vidění něco trochu jiného.

Například na centrální stanici v Hradci Králové si bude možné prohlédnout i požární vysokozdvižnou plošinu AP 54 - S1R, která je určena pro zásahy ve výškách a je vybavena i evakuačním žebříkem. Zařízení dosáhne až do výšky 54 metrů a jde vůbec o nejvyšší vysokozdvižnou plošinu v celé České republice.

Den otevřených dveří bude na všech místech probíhat od 9 do 16 hodin. V pondělí se pak hasiči budou věnovat školním exkurzím.

Ondřej Vaňura, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme