Hasiči se museli vrátit do lesa v Přemyslovicích, dochází jim voda

Dobrovolní i profesionální hasiče stále zaměstnává rozsáhlý požár lesa v Přemyslovicích na Olomoucku. Velitel zásahu povolal další jednotky s cisternami, na mnoha místech hoří pařezy, ale i kořeny vzrostlých stromů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až v pondělí ráno zlikvidovali hasiči požár v Přemyslovicích na Prostějovsku | Zdroj: ČTK

Hořet začalo už v neděli vpodvečer na zhruba deseti hektarech lesního porostu. Hasiči místo celou noc prolévali vodou, včera jim pomáhal i vrtulník.

Ráno sice zásah ukončili a požářiště předali soukromému majiteli, kvůli silnému větru a suchu se ale dopoledne oheň na několika místech znovu vznítil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z místa požáru se přihlásila do Odpoledního Radiožurnálu reportérka Blanka Mazalová

Zhruba čtyřicítka mužů teď likviduje desítky ohnisek na rozlehlé ploše lesa, kde hořelo už v neděli. U každého místa musejí půdu do hloubky vyhrabat, prolít vodou a hlavně dlouhodobě hlídat. Na nová místa se požár nerozšiřuje.

Kromě horkého počasí komplikuje hasičům práci i nedostatek vody v okolí. Cisterny ji dováží ze vzdálených zdrojů, a hašení se tak protahuje.

Příčina požáru zatím není známá, vyšetřování se kvůli opětovnému vzplanutí protáhne a trvat může i několik týdnů. Škoda se předběžně odhaduje na dva miliony, pravděpodobně však ještě vzroste.

Přemyslovice nebyly jediným místem, kde museli olomoučtí hasiči o víkendu zasahovat. Část lesa o rozloze šesti hektarů lehla popelem také u obce Vilémov, příčina ani výše škod zatím není známá. Deset hektarů lesa zničil oheň také u Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku.

Blanka Mazalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme