Hasiči se ve vojenském prostoru v Milovicích učí, jak si poradit s rychle se šířícím požárem lesa

Část někdejšího vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku dnes obsadili hasiči. Radí se, jak si například poradit s nebezpečným a rychle se šířícím požárem lesa. Hoří ale naštěstí jenom jako.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči plní vak na vodu | Foto: Michal Trnka

Hasičů v uniformách je na bývalém letišti asi 140 z celého Nymburska. Kromě profesionálů se cvičení účastní několik jednotek dobrovolných hasičů.

Jedná se konkrétně o jednotky pro druhý a třetí stupeň požární ochrany - to jsou jednotky, které vyjíždějí profesionálům pomáhat nejčastěji.

Nad hlavami se ozývá zvuk vrtulníku. Ten je nezbytnou součástí cvičení. Dnes se oproti včerejšku ochladilo a místy také prší. Organizátoři měli z počasí strach, obávali se hlavně větru. Za špatných povětrnostních podmínek by nemohl vrtulník vzlétnout. Černý scénář se ale nakonec nenaplnil a cvičení se koná.

Úkolem hasičů je vyzkoušet si techniku plnění vaku umístěného pod vrtulníkem. Plnit vak není jednoduché, vrtule vytváří tlakovou vlnu a udržet se pod strojem na zemi pevně na nohou dává hasičům pořádně zabrat.

Vrtulník v akci | Foto: Michal Trnka

Když se jim vak podaří naplnit, vrtulník vzlétne, zamíří k fingovanému požáru a ze shora shodí vodu.

Výcvik se může hasičům hodit, ukázalo se to třeba před dvěma lety, kdy na Nymbursku hořel špatně dostupný zalesněný vrch a tam se hasiči skutečně bez vrtulníku neobešli.

Dnes jde o takzvané taktické cvičení, nikoli prověřovací. Proto v tomto případě není daná žádná konkrétní situace. Na ploše letiště přesto cvičení vypadá věrohodně. Postaraly se o to zbytky doutnajících pneumatik a hořící dřevo. Z nedaleké silnici to proto vypadá, jako by tu skutečně hořelo.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme