Hasiči ucpali díry, kterými tekla voda do havarované lodi na Labi u Velkého Března

Na Labi u Velkého Března na Ústecku kvůli suchu a zanesenému dnu ztroskotala loď společnosti EVD, které převážela do Antverp části pro ruskou elektrárnu. Měla dvě díry pod kýlem, kterými tekla voda do strojovny. Potápěči už je našli a ucpali a poškozená loď zůstane na místě do zítřka. Řeka naštěstí není znečištěná, protože hasiči většinu oleje už včera odčerpali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havarovaná loď na Labi u Velkého Března | Zdroj: ČTK

„Trámky jsme vytvořili oporu a mezi to dáváme pneumatické vaky, které by měly zatlačit na trup a utěsnit trhlinu v lodi,“ vysvětluje velitel zásahu hasičů Radim Slavík.

„Pokud se to podaří a začneme odčerpávat vodu se zbytky oleje a hladina bude klesat, tak víme, že nám tam nikde jinde neteče,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O havarované lodi informovala reportérka Gabriela Hauptvogelová

Pokud se plavidlo odlehčí a zvedne, protáhne se pod ním ještě speciální plachta, která díru ucpe.

Ani pak se ale poškozená loď nemůže vydat na další plavbu. Ve Vaňově čeká remorkér, až Povodí Labe pustí ze zdymadel další vlnu a zvedne hladinu. Dopluje k lodi, odříznou se kotvy a odtlačí ji do Děčína, kde pak přeloží náklad.

„Jsou to dva těžké kusy, každý přes sto tun, a na vodě neexistuje taková technika, aby to šlo přeložit,“ uvádí Jiří Mach z Povodí Labe.

Není jasné, co loď poškodilo, plula prý podle plánu na umělé vlně. Kapitán to řekl vedení své firmy, zástupcům Povodí Labe i hasiči Radimu Slavíkovi.

Hasiči odčerpávají vodu z lodi uvízlé na Labi ve Velkém Březně

Číst článek

„Zhruba někde nad úrovní velkobřezenského přívozu údajně slyšeli náraz do lodi, takže zřejmě něco po povodních na dně řeky. Může to být kontejner, traverza, cokoli, co při povodních na dně zůstalo a zatím se Povodí nepodařilo úplně vyčistit,“ říká kapitán.

Pracovníci Povodí Labe podle Jiřího Macha po povodních plavební dráhu zkontrolovali a vše bylo v pořádku. Pro jistotu ale dno prohledávají i teď, zatím ale nic nenašli.

Jiří Mach předpokládá, že remorkér by mohl poškozené plavidlo odtlačit v sobotu.

Gabriela Hauptvogelová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme