Hasiči ve Zlíně dohašují požár v areálu Svit. Dým už je podstatně slabší

Hasiči ve Zlíně pokračují v likvidaci požáru skladu elektroniky v areálu bývalého Svitu. S ohněm se potýkali celý včerejší den i v noci na dnešek. Intenzita požáru se během noci výrazně snížila. V současnosti hasiči dohašují ohniska jen v jednom patře sedmipatrové budovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár likvidovalo 40 hasičských sborů | Foto: Andrea Kratinová

Kvůli unikajícímu hustému dýmu byla včera evakuována vedlejší budova i děti z blízkých mateřských škol. Dnes už je situace lepší a rodiče mohli své děti bez obav do škol přivést.

„To zásadní snížení intenzity hoření mělo vliv i na vývin kouře a zplodin, které se dostávaly z požářiště, které jsou v současné době minimální,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Podle něj nebyla ve vzduchu nebyla zjištěna přítomnost škodlivých látek.

Nezasedá už ani krizový štáb, který se kvůli požáru a silnému dýmu sešel včera ráno. Magistrát je však dál v kontaktu s hasiči a pracovníci životního prostředí pokračují v kontrolách ovzduší.

Hasičů na místě postupně ubývá. V současné době dohašují ložiska ohně ve čtvrtém patře budovy. Ze žebříku podlaží prolévají vodou, což jim ovšem komplikuje krusta ze zpečeného plastu, takže se voda k ohniskům těžko dostává.

Hasiči už jen lokalizují ohnisko ve 4. patře | Foto: Tomáš Mařas

Zborcení budovy dál hrozí

S ohněm bojují hasiči už den a půl. Požár vypukl kolem jedné hodiny v noci z úterý na středu.

Zásah od začátku komplikuje i hrozba, že byla narušena statika sedmipatrové budovy a že se objekt zřítí. Objevily se trhliny v centrálním schodišti a statik tam zakázal záchranářům vstupovat. Dnes se dostal i dovnitř budovy, kde nalezl částečně zborcené stropy a je předpoklad, že jejich destrukce dál pokračovat.

Nová část budovy, v níž hořelo, je sice stabilnější, ale ani u ní se nedá vyloučit zborcení. Podle statika je to tak, že pokud spadne stará část, strhne sebou i tu novější.

Kdy zásah skončí, není zatím jisté. Škoda podle dřívějších odhadů přesáhne 200 milionů korun.

Hasiči bojují s velkým požárem skladové budovy v areálu bývalého Svitu ve Zlíně. | Foto: ČTK

Andrea Kratinová, Veronika Neprašová, Roman Verner, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme