Hasiči zachránili stříkačku z roku 1893, konečně sehnali statisíce na renovaci

Přes 50 let stála stará stříkačka opuštěná ve stodole, kde se našla jen šťastnou náhodou. I přes původní finanční problémy jsou nyní restaurátorské práce v plném proudu a dobrovolní hasiči ji dostanou opravenou jako dárek ke svému 125. výročí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renovace ústínské historické stříkačky | Foto: Monika Pustovková

„Každý ten stroj byl vždy vytvořen jako originál, ruční řemeslná výroba. Je to koňský povoz, který táhl v podvozku zařízení, kterým se čerpala voda z nějaké nádrže. A tím, že se pumpovalo na každé straně, tak čerpadlo nemělo žádnou prodlevu. Jak jeden píst šel nahoru, druhý táhl vodu, takže byl nepřetržitý proud vody při hašení. V té době to měli velmi dobře vymyšlené a když vezmu, že to má přes 100 let, tak vše funguje,“ říká restaurátor stříkačky Václav Obr.

Nyní je stříkačka rozložená po dílně a jednotlivé díly mají nový červený nátěr. „Z velké části jsou to kované věci, kde vidíte hřídele, část točny. Červená barva se dávala jak na kované, tak i dřevěné věci,“ dodává Obr.

Stříkačka je pro sbor dobrovolných hasičů důkazem jejich stáří. Na opravu sháněli peníze tři roky a neúspěšně. „Bylo to v roce 2015, v Ústíně se našla stará hasička, takže jsem sedl na kolo a dojel tam,“ říká sponzor Libor Divina. Ten nabídl, že jeho firma jednotlivé součásti vyčistí. „Aby to neskončilo ve sběru, to by byla obrovská škoda, je to úcta k našim předkům,“ dodává.

Pro ústínské to byl impulz. Ti pak v několika sbírkách dali dohromady na 80 tisíc korun. Zbývající částku ze skoro čtvrtmilionové renovace nakonec doplatí obec. „Říkali jsme si, že ji prostě musíme zachovat, je to moc hezký kousek,“ říká nezávislá starostka Jana Chalupová.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme