Hasiči zlikvidovali požár Národního muzea v Praze, vyšetřovatelé zjišťují příčiny

Hasiči před šestou hodinou ranní dohašovali požár střechy historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí v Praze a zvolna předávali místo vyšetřovatelům. Oheň zachvátil 200 metrů čtverečních. Podle velitele zásahu je část střechy zničená, konstrukce budovy by však měla být v pořádku. Na místě zasahovaly téměř všechny pražské hasičské jednotky. Přijeli i dobrovolní hasiči. Záchranáři pátrali v budově po dělníkovi, který se v ní mohl podle některých informací zdržovat, ale jak se pak ukázalo, pouze se zapomněl při odchodu z pracoviště odhlásit. Jeden člen ostrahy musel být převezen do nemocnice, protože se nadýchal kouře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K požáru se sjelo 20 jednotek hasičů, z toho 12 profesionálních a osm dobrovolných.

K požáru se sjelo 20 jednotek hasičů, z toho 12 profesionálních a osm dobrovolných. | Zdroj: ČTK

Historickou budovu Národního muzea v Praze zachvátil dnes v noci požár. Zasáhl 200 metrů čtverečních střechy. Hasiči dostali po zhruba dvou hodinách živel pod kontrolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zásah hasičů bude trvat několik hodin, hlásila před půl čtvrtou přímo z místa reportérka ČRo Veronika Neprašová

„Oheň už se dále nešíří, momentálně probíhá dohašování ohnisek, rozebírání dřevěných konstrukcí a vyhledávání," řekl novinářům ve 3.30 hodin velitel zásahu Miloš Němec. Oheň podle něho zasáhl dřevěnou konstrukci střechy.

Hasiči dostali informaci o požáru po 01.30 hod. Ve 03.25 hodin mluvčí hasičů uvedla, že požár mají hasiči pod kontrolou a hledají jeho ohniska.
Pramen: ČTK

Jak přímo z místa hlásila reportérka Českého rozhlasu, k požáru pozdě v noci směřovaly další hasičské posily. V tu dobu byla uzavřena Wilsonova ulice i vstupy do podchodu v okolí muzea. Hasiči směrem k Hlavnímu nádraží už zprůjezdnili pražskou magistrálu a v opačném směru je zatím průjezdná jedním pruhem. Dopravní situaci v okolí Národního muzea sleduje Zelená vlna.

„Hasili jsme čtyřmi vodními proudy, bylo tam 12 profesionálních jednotek, 8 jednotek dobrovolných hasičů. Celkem se tam tedy otočilo 129 hasičů,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí hasičů hlavního města Pavlína Adamcová.

Záchranáři pátrali v budově po dělníkovi, který se v ní mohl podle některých informací zdržovat, ale jak se pak ukázalo, pouze se zapomněl při odchodu z pracoviště odhlásit. Do nemocnice ale musel být odvezen jeden člen ostrahy muzea, který se nadýchal kouře.

Po půl šesté ráno už hasiči svou práci zvolna končili a místo přebírali vyšetřovatelé, aby zjistili příčinu požáru.

Podle ředitele muzea mohla být příčina požáru spojena se stavebními pracemi při rekonstrukci. „Budova je vyklizena, předána zhotoviteli, žádné sbírky tam nejsou. Je to trochu štěstí v neštěstí, protože kdyby se to stalo před několika lety, byl by to o hodně větší problém," řekl novinářům generální ředitel muzea Michal Lukeš. Škody budou podle něho známy během dne.

Kvůli rekonstrukci je historická budova Národního muzea už od července 2011 prázdná. Začátek prací ale značně zdržel výběr stavební firmy. Rekonstrukce má stát více než miliardu korun.

Oheň zachvátil 200 metrů čtverečních střechy Národního muzea | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Milan Kopp, ČTK, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme