Hasičská stanice v Holešovicích se po 70 letech dočká rekonstrukce

V zimě zima, v dešti mokro a garáže provizorně podepřené dřevěnými kůly. Hasič, kterého odchovala stanice v pražských Holešovicích, je připravený na všechno. S nadsázkou to tvrdí požárníci, kteří v komplexu dřevěných ubikací z druhé světové války už nějaký čas sloužili. I v polních podmínkách sice holešovičtí hasiči zvládli za loňský rok nejvíce výjezdů z celé republiky, novou stanici by ale přivítali. Dočkat by se jí mohli už příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Garáž (hasičská stanice Holešovice) | Foto: Evelyna Kulíšková

„V dezolátním stavu je tady celá stanice. Je to nepříjemné, když vám v zimě vypne topení a je minus deset a musíte spát oblečená v ‚bojákách‘. Nejhorší je, když běháte z baráku do baráku na výjezd ven v zimě, v létě. Prší, takže než doběhnete do garáží, zmoknete. Jsou studená auta, protože jsou studené garáže. Je to složité. Ale jsme zvyklí, takže co si budeme povídat,“ popisují tvrdé podmínky hasiči, kteří z holešovické stanice hlídají většinu severní části Prahy.

Jen za minulý rok zasahovali u 1400 případů. Dřevěná stanice, kterou jako přechodné stanoviště v roce 1942 narychlo smontovali němečtí vojáci, sice stále ještě slouží, při větší nepřízni počasí se ale klidně může stát, že chatrné ubikace hasičům jednoduše spadnou na hlavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Holešovičtí hasiči by uvítali novou stanici, ta současná jim takřka padá na hlavu

„Ani nesedí ta okna, vždyť se podívejte. Ani to nejde zavírat. A už mi i vlezli do šatny a vykradli mě,“ vzpomíná další z hasičů.

O moc lépe na tom nejsou ani přestárlé dřevěné garáže, které už několik let musí podpírat několik velkých kůlů.

„Garáže jsou stavěny ještě podle tehdejších norem, to znamená, abychom mohli vůbec s technikou zajet do garáže, musely se provést drobné úpravy. Bohužel došlo k nějakému narušení, a proto garáže podpírají vzpěry.“

V dobrém stavu není ani opotřebením zvlněná střecha a dřevěné garáže navíc prakticky nejde zateplit. V zimě se tak musí hasiči do zásahové výstroje převlékat i v mrazu. Tuto situaci se vedení pražského hasičského sboru snaží řešit už mnoho let. Podle ředitele Jaromíra Peška to ale vypadá, že by se holešovičtí požárníci mohli kompletní rekonstrukce stanice dočkat už v polovině příštího roku.

„V současné době jednáme s panem primátorem Svobodou, protože jak pozemek, tak veškeré objekty patří hlavnímu městu Praze. Jednáme, že by se to předalo nám, a potom budeme cestou státu se snažit o výstavbu nové stanice.“

O finančním podílu města se jedná

Podle primátora Bohuslava Svobody z ODS Praha s předáním pozemků a staveb hasičům souhlasí. Jestli se ale město bude podílet na obnově stanice za asi 150 milionů korun také finančně, o tom se zatím jedná.

„V tuto chvíli nemáme žádné definitivní stanovisko k tomu, jaký bude náš podíl. Problém pozemků je skutečně tím problémem nejmenším. To je věc, kterou určitě uděláme, ale víc v tuto chvíli není rozhodnuto.“

Z peněz hlavního města přitom pražští hasiči obnovili už smíchovskou, strašnickou nebo krčskou stanici. V roce 2006 pak vybudovali jednu novou v Radotíně a ze státních prostředků teď staví další v Modřanech. V plánu jsou i menší stanice v oblasti Severního města a v Uhříněvsi.

Tereza Jelínková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme