Hasičům se podařilo uzavřít cisternu, ze které unikal čpavek

Ve Vřesové na Sokolovsku se krátce před jedenáctou hodinou záchranářům podařilo zastavit únik čpavku z poškozené cisterny. Odborníci teď zjišťují kolik toxické látky uniklo. Hasiči únik amoniaku skrápěli ve speciálních oblecích celou noc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči | Foto: Tomáš Adamec

Čpavek začal unikat z cisterny uvnitř Palivového kombinátu Vřesová po jedné hodině v noci. Protože se nedařilo nádrž uzavřít, museli hasiči únik látky neutralizovat skrápěním vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

čpavek-balík.mp3

Z průmyslového areálu čpavek neunikl. Okolní obce ale byly na havárii upozorněny i přesto, že k jejich přímému ohrožení nedošlo. "Operační středisko hasičského záchranného sboru nám dává velmi přesné informace a hlavně včas,“ pochvaluje si spolupráci se záchranáři starosta Chodova Josef Hora.

Poškozenou cisternu se podařilo uzavřít technikům Sokolovské uhelné. Při havárii nebyl nikdo zraněn. Hasiči při zásahu používali speciální chemické obleky a dýchací přístroje. V současné době odborníci zjišťují rozsah škody.

Druhá nehoda během tří let

Není to první havárie, která se v souvislosti se čpavkem v areálu společnosti stala. V roce 2007 explodovala při opravě tlaková nádoba a prorazila čpavkové potrubí. Látky ale tehdy uniklo méně. Dnešní událost je z pohledu hasičů mimořádná.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

Zdeněk Trnka, Šárka Slezáková, Lenka Rafaelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme