Hasičům se stále nedaří uhasit obrovský lesní požár na Hodonínsku

Hasiči stále bojují s rozsáhlým požárem lesa mezi Bzencem a Strážnicí na Hodonínsku. Práci ztěžuje nepřístupný terén. Silný vítr nepolevuje, naopak posiluje. Proto existuje nebezpečí, že bude již uhašený požár znovu rozdmýchán. Jde o největší lesní požár za několik posledních desetiletí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči bojují s lesním požárem u Bzence na Hodonínsku | Zdroj: ČTK

Na místě již zasahovalo přes 70 jednotek hasičů z širokého okolí. Ti, kteří hasili v noci a byli vystřídáni, se již znovu vracejí na místo. S hašením pomáhají už tři vrtulníky a speciální letoun, které les kropí z obřích vaků. Oheň spolykal již šest kilometrů čtverečních borového porostu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu.

„Les stále hoří, vzrostlé stromy, mladý porost i tráva. Zásah nám komplikují špatné cesty, nedostatek vody, vítr a další věci,“ uvádí náčelník štábu velitele zásahu Martin Červenka s tím, že několik cisteren v písečném terénu zapadlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na požářišti mluvil v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu velitel zásahu Martin Červenka

"Plameny máme i v korunách stromů, hojně proto využíváme služeb vrtulníku a snažíme se oheň uhasit," dodává Červenka.

Dva z profesionálních hasičů se při zásahu nadýchali zplodin a jsou na pozorování v nemocnici. Jeden z dobrovolných hasičů utrpěl řezné zranění.

Požár vypukl ve čtvrtek odpoledne mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi. Vinou silného větru a nedostatku cisteren s vodou se dlouho šířil. Zabránit se tomu podařilo až před půlnocí. Nyní se oblast zasažená ohněm nerozšiřuje, ale již jednou uhašený oheň vinou větru a sucha často znovu vzplane.

Obce ohroženy nejsou, požár se totiž šíří do hloubi lesa. Turistickou základnu Littner, která byla jedinou obydlenou zónou v blízkosti požáru, hasiči preventivně evakuovali a zřídili zde štáb velitele zásahu.

V boji proti lesním požárům by mohl pomoci speciální ochranný systém

Číst článek

Požár vypuknul v oblasti, které se říká Moravská Sahara. Půdu v lokalitě tvoří duny navátých písků. Aby se zabránilo jejich rozšiřování, byl na okrajích vysázený les, který právě teď hoří.

Podle Libora Jankovského z lesnické fakulty Mendelovy Univerzity v Brně je nutné co nejdříve začít s obnovou lesního porostu:

„Úkolem lesníků je tam ten les znovu zajistit. To znamená provést tam výsadbu, možná diskutovat o složení toho lesa. Jsme hodně limitováni v tom, co tam pěstovat, právě tím, že je tam písek, že jsou to duny. Pokud by to byl listnatý les dubů, byla by náchylnost k požárům samozřejmě úplně jiná, než když to jsou borovice.“


Renáta Prátová, Zuzana Kopuletá, Andrea Čánová, Pavel Sedláček, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme