Hauenschildův palác či Terezskou bránu rozsvítí v Olomouci festival světla

Olomoucké budovy se roztančí, budou měnit tvar a jejich fasády opět ožijí nezvyklými příběhy. Ve městě totiž zítra začíná třetí ročník mezinárodního festivalu světla a videomapingu VZÁŘÍ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival světla a videomappingu v Olomouci | Foto: Festival světla a videomappingu

Festival oslavuje světlo a iluze ve všech podobách. Představuje také nové trendy ve tvorbě velkoplošných animací a přibližuje současné technologie i světelný design.

Fasády olomouckých historických budov poslouží tento týden jako poněkud neobvyklá promítací plátna. Hrou světla, tmy a stínů ožijí a rozhýbou se. Ředitel festivalu Kamil Zajíček vysvětluje, jak taková projekce vlastně vzniká:

„Jsou to originální animace. Týmy nemůžou, když připravují videomaping, použít něco hotové. Můžou mít hotové nějaké myšlenky nebo své styly, ale pokaždé se jedná o originální malbu, o originální 3D model, který oni oživují svým nápadem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o festivalu světla v Olomouci připravila redaktorka Radka Kvasničková

Triumfální oblouk Terezské brány a její historie bude inspirací pro letošní novinku festivalu - projekt s názvem Olomouc, jasně! Speciální nasvícení a vizuálně pojaté vystoupení inspirované historií této stavby, ukáže toto známé místo ve čtvrtek zcela jinak.

„Do Olomouce jsme pozvali složený tým. Jsou to světelní designéři ze Španělska, Mexika a Slovenska, kteří přijedou slavnostně nasvítit monumentální oblouk Terezské brány,“ slibuje Zajíček.

Na hlavní program festivalu - videomappingové projekce se mohou zájemci těšit v pátek a v sobotu. Ty tentokrát oživí paláce na nově opraveném Dolním náměstí. Letos se fasádách budou odehrávat i komiksové příběhy.

V Olomouci se můžete také svézt pojízdnou galerií v tramvaji, navštívit výstavy či audiovizuální performance, projít se po městě s tmářem a odborníkem na světelný smog nebo zajít na workshopy či koncerty. Festival potrvá do soboty.

Radka Kvasničková, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme