Havířov prověřuje, zda se do škol a školek mohou dostat cizí lidé

Bezpečnostní operaci, která nemá ve městě obdoby, spouští Havířov. Každou ze škol a školek prozkoumají najatí profesionálové, aby zjistili, jestli se dovnitř mohou dostat cizí lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v havířovské Základní škole Moravská pobodala vychovatelku z družiny | Zdroj: ČTK

Bezpečnostní firma má jediný úkol: najít slabá místa. Radnice tak reaguje na nedávný útok psychicky nemocné ženy, která vnikla do jedné ze základních škol, jako rukojmí si vzala sedmileté děvčátko a nožem pobodala vychovatelku, která školačku bránila.

Na krku malé Karolínky, kterou její matka právě vyzvedla ze školky, se blýská medaile, zřejmě první kterou holčička vyhrála.

„Ve školce jsme měli závody,“ popisuje Karolínka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Andrei Čánové o kontrole škol a školek v Havířově v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Její matka Andrea Šmaňková se hned rozpovídá o události, která otřásla Havířovem. Útok psychicky nemocné ženy ji vyděsil.

„Každopádně je to hrůza, co se stalo. Když takhle vnikne nějaká cizí paní psychicky nemocná… Pošlete dítě do školy s tím, že je o něj postaráno, a pak vidíte ve zprávách, co se děje,“ říká Andrea Šmaňková.

Jak podobným událostem zabránit, teď řeší v nejedné havířovské rodině. Dnes havířovští radní vystrašeným rodičům odpověděli. Rozhodli, že vyberou bezpečnostní firmu, která nejpozději v červnu prozkoumá každou ze škol a školek.

„V základních školách a mateřských školách je celkem 144 vstupů. My chceme mít jistotu, že žádná nepovolaná osoba se do této budovy nedostane tak, aby ohrozila majetek nebo zdraví těch, kteří jsou tam, hlavně děti,“ vysvětluje primátor Zdeněk Osmanczyk.

Útočnice, která zřejmě trpí schizofrenií, je stále v Psychiatrické léčebně v Opavě. Policisté ji zatím neobvinili. Podle lékařů totiž není zatím schopná jít k výslechu.

Andrea Čánová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme