Havířov vyzval ministra Žáka, aby neblokoval stavbu nové nádražní budovy

Hlavní budova železničního nádraží v Havířově na Karvinsku je skvostem architektury takzvaného bruselského stylu. Z jiného pohledu bychom ji mohli označit jako rezavějící torzo minulosti, které do moderního města dávno nepatří. Právě tak vypadá už dva roky trvající přetahování zastánců a odpůrců demolice. Boj o nádraží už přerostl hranice města, protože mezi odpůrce bourání patří i ministerstvo dopravy. Do sporu se teď vložilo i havířovské zastupitelstvo. Ministra vyzvalo, aby svůj postoj přehodnotil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti bourání havířovské nádražní haly | Foto: Andrea Čánová

Je vcelku jedno, jestli mluvíme s architekty nebo náhodnými majiteli vlakové jízdenky na havířovském peróně. Jedni chtějí nové nádraží, jiní se bijí za záchranu současné budovy z poloviny minulého století:

„Je to všechno zkorodované.“
„Já bych byla pro to nové nádraží.“
„Vždyť to je taková nádhera tady. Kde dneska někdo sežene takovýhle kámen, ty mramorové obklady a všechno,“ neshodnou se oslovení kolemjdoucí.

Co je více - funkcionalismus s geometrickými hříčkami hned vedle kolejí, ovšem po nutné rekonstrukci, anebo zbrusu nová moderní budova? Už jsme do přípravy terminálu vložili několik milionů korun a teď celou stavbu komplikuje ministerstvo dopravy, zlobí se havířovský primátor za ČSSD Zdeněk Osmanczyk:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové podrobnosti kolem sporu o nádražní budovu v Havířově zjistil reportér Martin Knitl

„Je velmi neekonomické, neefektivní, jestliže odmítá takovýto projekt. Tak jsem navrhl, aby zastupitelstvo přijalo usnesení v tom znění, jak bylo předloženo, a následně mu bude odesláno,“ avizoval už dříve havířovský primátor.

Nejde o málo. Terminál za 180 milionů korun kvůli těmto problémům nemusí dostat evropské dotace, argumentuje primátor a městské zastupitelstvo mu dává za pravdu. Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák to ale vidí úplně jinak: „Havířov je smutným příkladem toho, jak se konfliktem a destrukcí nikam nedostaneme.“

Ministr sice slibuje ústupky, ale na kritice trvá: „Pokud chceme vybudovat jistě prospěšnou stavbu havířovského přednádraží za cenu toho, že zbouráme velmi cennou stavbu, která mohla ještě desetiletí sloužit, tak se dostaneme právě tam, kde jsme.“

„Já jsem slíbil, že udělám všechno pro to, abychom tento projekt odblokovali, nicméně zbytečně destruujeme místo toho, abychom stavěli,“ konstatuje ministr Žák.

Zatím není jasné, kdo bude mít nakonec navrch - zda ti, kteří chtějí prosadit opravu stávající budovy, anebo příznivci demolice a stavby moderního terminálu. Mediální přestřelka určitě nekončí.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme