Havířovská Armáda spásy pronajímá byty bývalým 'závislačkám'

Paní Karla měla rodinu, práci, dům a nic jí nechybělo. Přesto nakonec zcela propadla alkoholu a bojuje s ním už více než 10 let. Teď dostala jako první žena po léčbě šanci od havířovské Armády spásy. Neziskovka totiž začala nově pronajímat byty bývalým alkoholičkám a gamblerkám, které jsou po odchodu z psychiatrické léčebny bezradné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byt v Azylovém domě Armády spásy v Brněnské Staňkově ulici

Byt v Azylovém domě Armády spásy v Brněnské Staňkově ulici | Foto: Armáda spásy

Do bytu mě pouští malá, na krátko ostříhaná padesátnice. Je to paní Karla.

Z návštěvy má radost a vede mě do svého pokoje. Často prý myslí na rodinu. „Ve skříňce mám alba svých dcer, které si prohlížím,“ říká.

Dodává, že pocit soukromí už dlouho nezažila. Ukazuje na skromné vybavení. „Tady mám skříň, svoji lampičku, kterou jsem si přivezla, nějaký věšák,“ vyjmenovává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh alkoholičky Karly zaznamenala Jana Jeckelová

„Čtrnáctkrát jsem byla na léčbě a dvakrát v doléčováku. Ale nemíním se vzdát. Bylo to spíše takovým nenápadným popíjením, za pět let jsem v tom byla,“ vzpomíná, jak propadla alkoholu.

Teď ji čeká pestrý rok. Pravidelná sezení s psychologem, terapie, hledání práce a ztracené sebedůvěry. „Snažíme se dělat všechno pro to, aby se postavily na nohy a necítily se jako lidé na okraji společnosti jen proto, že měly tento problém,“ vysvětluje Lucie Pálková z havířovské Armády spásy.

Paní Karla věří, že tentokrát už svoji závislost překoná. Má totiž velkou motivaci. „Moje starší dcera teďčeká první mimino, chci být vzornou babičkou, nechci zklamat,“ doufá.

Jana Jeckelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme