Havířovské učiliště Baron school je v konkurzu. Věřitelé se mohou hlásit o pohledávky

Krajský soud v Ostravě poslal zadlužené havířovské učiliště do konkurzu. Baron school, za kterou stojí bývalý šéf zkrachovalé Moravia banky Jiří Baron, musela skončit už v pololetí. Pro studenty našlo hejtmanství jiná místa. Kantoři jsou ale bez peněz řadu týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdná školní třída | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Nechal nás bez jakýchkoli finančních prostředků. Opravdu k dnešnímu dni nemáme platy,“ potvrzuje pedagožka Drahomíra Takáčová.

Se splácením půjček i hypoték teď kantorům zkrachovalého učiliště musejí pomáhat jejich nejbližší. Už tak složitou situaci učitelům zkomplikovaly výplatnice od Jiřího Barona, na kterých jim měl strhnout plat za údajné kázeňské prohřešky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krajský soud v Ostravě poslal zadlužené havířovské učiliště Baron school do konkurzu. Podrobnosti zjišťoval redaktor Stanislav Janalík

„Kvůli němu jsme se dostali do tolika problémů, které ještě další měsíce budeme dávat dohromady. Nesedí nám evidenční listy, potvrzení pro úřad práce, takže ti, co nejsou na nemocenské, hledají práci a nemají žádný nárok na podporu,“ dodává Takáčová.

Čekání na dlužnou výplatu se zaměstnancům Baron school nejspíš ještě protáhne. Krajský soud v Ostravě po několika týdnech poslal učiliště do konkurzu.

„Konkurz byl v tomto případě jediný možný způsob řešení úpadku, když dlužník nepředložil ve lhůtě reorganizační plán odsouhlasený věřiteli,“ upřesňuje mluvčí ostravského krajského soudu Dalibor Zecha a dodává:

„Soud zároveň nařídil přezkumné jednání na schůzi věřitelů, která se uskuteční 17. června. Do té doby má insolvenční správce za úkol zjistit soupis majetkové podstaty a přezkoumat podané přihlášky věřitelů.“

Český rozhlas žádal o vyjádření jednatele školy Jiřího Barona. Ten ale nezvedá telefony a nereaguje na e-maily ani SMS. V minulosti ale šéf soukromého učiliště finanční problémy popíral.

Už teď je jasné, že o své peníze se kromě zaměstnanců přihlásí i další věřitelé. Například havířovské radnici dluží učiliště přes 370 tisíc korun.

Stanislav Janalík, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme