Havířovský Musaion v nových prostorách chystá první stálou výstavu

V Havířově vrcholí stěhování Výstavní síně Musaion. Po skoro půlroční odmlce se příští čtvrtek znovu otevře v bývalém hudebním oddělení knihovny. Z původního sídla v Dělnické ulici ji vyhnaly vysoké nájmy a nevyhovující prostory, kde nešlo vytvořit stálou expozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedílnou součástí aktivit Musaionu je i předvádění lidových řemesel. | Foto: Archiv Musaionu

V novém sídle Musaionu stálá výstava právě vzniká. Historik muzea Jan Al Saheb kličkuje mezi krabicemi a vybaluje věci, které kdysi nechyběly v žádné havířovské domácnosti.

„Vybalujeme předměty, které jsme dovezli z depozitářů. Momentálně tady mám v rukou mlýnek,“ vysvětluje Saheb. Vystavované předměty vykreslí život v obci před vznikem Havířova od středověku až do roku 1955.

Přehrát

00:00 / 00:00

V nových prostorách Musaionu natáčela redaktorka ČRo Kateřina Daňková

Zřídit stálou expozici v předchozích prostorech nebylo možné, Musaion mohl pořádat jen dočasné výstavy, což přestěhování vyřešilo.

„Za sebou máme stěhování velmi náročné, celou úpravu výstavní síně, všechna technická zařízení náročná, specifická pro muzeum, a samozřejmě také vybavení nábytkem, vitrínami a podobně,“ popisuje místní průvodkyně Eliška Svatoňová.

Zhruba milionová investice se podle ní vyplatí a lidé si najdou cestu i do nových prostor. Obyvatelé Havířová její očekávání potvrzují a na otevření muzea se těší.

„Vím, že se to přestěhovalo. Právě proto jdu takhle okolo, abych se podívala, kdy a co tu bude,“ říká kolemjdoucí Zdeňka Vondráková, která do muzea vyrazí i s nemocným manželem.

Kateřina Daňková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme