Havířovským důchodcům pomáhají bývalí alkoholici a gambleři

Muži po léčbě závislosti na alkoholu nebo hracích automatech pomáhají havířovským seniorům. Po návratu z psychiatrických léčeben se doléčují v Domě pod svahem Armády spásy v Havířově. Kromě fyzické práce a terapie jim začlenění do společnosti může ulehčit i dobrovolnictví..

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Změnilo se to. Je to takové zajímavější. Jinak jsme tu hráli Člověče, nezlob se,“ říká pan Evžen, který si chodí jednou týdně posedět s ostatními důchodci do komunitního centra.

Nově tam s nimi bývá i sedmatřicetiletý Aleš. Rozhodně mezi nimi nejde přehlédnout. Kožené kalhoty, tetování a masivní řetěz kolem krku. „Bohužel jsem měl problémy s alkoholem,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jana Jeckelová zjistila, že bývalí alkoholici a gambleři se teď v Havířově věnují například důchodcům

Skoro čtyřicátník s blonďatým ježkem na hlavě pracoval dříve jako recepční a tlumočník, pak ale v jeho životě nastal zvrat, který spustil závislost. „Hodně osobní, nezlobte se. Když si na tu příhodu i teď vzpomenu, tak prostě... na zapomnění lék,“ říká Aleš.

Jednou si ale řekl dost. Dal se na léčení a teď se snaží znovu postavit na nohy. Dobrovolnictví mu dává smysl. „Na dnešek jsem si pro vás, dámy a pánové, připravil lepení velikonočních přáníček. Nejbližší daleko víc potěší, když si to uděláte sami a pošlete jim je,“ oznamuje ostatním Aleš.

A podle seniorů vymýšlí zajímavé věci. „Je to na úrovni. A některé jsou těžké. A je nám tak fajn,“ směje se Evžen.

Alešovi i dalším dobrovolnictví pomáhá znovu nastartovat pracovní návyky. „Chlapi fakt pomáhají, jsou nadšení. Přináší jim to běžný život,“ uzavírá Petr Halama z havířovské Armády spásy, která připravuje obdobnou doléčovací službu i pro ženy. První z nich ji vyzkouší v dubnu.

Jana Jeckelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme