Havla uctí i v Heřmanicích, kde si bývalý prezident odpykával trest

Pokoj číslo dvě. Takové označení má dnes cela ostravské věznice v Heřmanicích, kde v 80. letech komunistický režim věznil Václava Havla. Zpráva o úmrtí bývalého prezidenta a někdejšího vězně zasáhla i zdejší odsouzené, v kapli chtějí pro Havla uspořádat pietní vzpomínku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Heřmanice | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Kovové palandy, na stolku pečlivě srovnaná řada knih a na šňůře schne prádlo. Tak to vypadá v cele, kde pobýval zřejmě nejslavnější vězeň ostravské trestnice v Heřmanicích - Václav Havel. Teď si tady odpykává trest jeho jmenovec 44letý Václav.

Přehrát

00:00 / 00:00

V heřmanické věznici natáčela pro Odpolední Radiožurnál Andrea Čánová

„Já jsem věděl, že byl ve vězení, ale že seděl zrovna tady, to jsem nevěděl. Uměl se ztotožnit s obyčejnými lidmi, vím, že to byl výjimečný člověk, na kterého fakticky Česká republika může být pyšná,“ sdělil Václav Radiožurnálu.

V cele si nyní odpykává trest šest odsouzených, je mezi nimi i 50letý Stanislav Sloviak. „Já jsem Havla měl moc rád, tak takové, jako kdyby mi zemřela máma třeba. Jako člověk pro mě znamenal hodně. Ne proto, že dal amnestii, protože to byl dobrej člověk,“ uvedl Stanislav.

Jestli je cela stejná jako v době, kdy tady pobýval Václav Havel, dnes už nikdo neví. Pamětníci už tady nejsou. „Asi největší změnou je výměna oken, která se udělal před deseti nebo více lety, co se týká vnitřního uspořádání, nedovedu posoudit,“ popisuje Vlastimil Nohejl z heřmanické věznice.

ČTĚTE TAKÉ: Na Havla vzpomínají i v Ostravě, kde byl prezident vězněn

Ve vězeňské kapli už secvičují písně na dnešní vánoční pásmo, kaplan chce vzpomenout i na Václava Havla.

„Připravujeme besídku vánoční, respektive máme ji připravenou, ale nebyli jsme připraveni na to, že zemře prezident Václav Havel, který seděl v naší věznici. Je to zvláštní. Ale chci připomenout i jeho úmrtí při dnešním vánočním programu pro odsouzené. Každopádně pro mě osobně byl určitým povzbuzením a lidským vzorem,“ uvedl kaplan.

Počátkem osmdesátých let byl odsud z Heřmanic Václav Havel kvůli zdravotnímu stavu převezen do věznice na Borech.

Andrea Brtníková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme