Havlíčkobrodští lékaři bezplatně vyšetřují hlasivky. Je Světový den hlasu

Lékaři havlíčkobrodské nemocnice dnes zadarmo vyšetřují hlasivky. Už počtvrté se tak připojili ke Světovému dni hlasu, který upozorňuje, jak důležité je o něj pečovat. Pacienti na výzvy lékařů ale moc neslyší, do ordinace jich na bezplatnou preventivní kontrolu chodí jen málo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál nemocnice Havlíčkův Brod | Foto: Google Maps

Pacientka Lenka je jedna z mála, které na vyšetření hlasivek záleží. Do ordinace nepřichází s konkrétním problémem, zájem má spíš o preventivní vyšetření.

„Malý nález tam je asi po nějakém nachlazení, ale nic závažného tam nevidím,“ říká lékař po vyšetření a Lenka přiznává, že ji v minulých dnech nemoc skutečně dostihla. Odchází tak s dobrou zprávou stejně jako většina ostatních. V podstatě většinou to byli lidé bez závažnějšího nálezu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá preventivní vyšetření při příležitosti Světového dne hlasu, zjišťovala redaktorka Hana Mikulincová

„Onkologičtí pacienti jsou také našimi pacienty, a ti se tak nějak v průběhu roku objevují nahodile,“ hodnotí Světový den hlasu v havlíčkobrodské nemocnici lékař Petr Konvalinka.

V tomto chřipkovém období pak převážně léčí zejména zánětlivé nálezy. Podle Petra Konvalinky by lidé měli o svůj komunikační nástroj pečovat. Většina lidí ale vnímá svůj hlas jako samozřejmost, a tak jim nedochází, že by mu měli věnovat větší pozornost.

„Řekl bych obecně, že ta řečová kultura je u nás problém, co se týče vyjadřování, tak i techniky mluvního hlas. Ta je v podstatě velmi podobná technice správného zpěvního hlasu, ale málokde se to člověk asi dozví nebo naučí,“ říká lékař Petr Konvalinka. Zájemci pak mohou navštívit oddělení foniatrie, kde jim s hlasovým tréninkem pomůže odborník.

Světový den hlasu má pomoci prevenci nemocí krku

Číst článek

Na svůj hlas je velmi opatrný i Karel Havlíček z Havlíčkova Brodu. Bez něj by totiž nemohl zpívat, proto sem na bezplatné vyšetření přišel.

„Už léta zpívám jak s kapelou, tak ve sboru. Nejlepší léčba pro kondici je řádné rozezpívání a nepřepínat hlasivky. A jinak jsem nekuřák,“ říká o sobě Karel Havlíček.

Kouření je pro hlasivky nejnebezpečnější. Zvyšuje totiž riziko rakoviny hrtanu. Mezi její první příznaky patří i chraptění trvající déle než tři týdny, kašel a porucha polykání. A tak lékaři vzkazují pacientům: Nepodceňujte svůj hlas!

Hana Mikulincová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme