Havlíčkobrodští radní chtějí zabránit demolici nemocničního pavilonu, žádají přestavbu

Havlíčkův Brod se bouří proti demolici nemocničního pavilonu dlouhodobě nemocných. Historickou budovu z roku 1906 se chystá kraj srovnat se zemí a na jejím místě postavit moderní domov pro seniory. Radní města se ale nechtějí smířit s tím, že má památka z doby rakouské monarchie definitivně zaniknout, a požadují její přestavbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocniční pavilon dlouhodobě nemocných v Havlíčkově Brodě | Foto: Hana Mikulincová

„Tyto pavilony byly zajímavé tím, že to byl rozlehlý areál za Rakouska-Uherska. Byla to okresní nemocnice a počátkem 20. století tady byl založen park, který je před budovami a který velmi nadčasově dotváří charakter tohoto nemocničního místa,“ připomíná místostarosta za TOP 09 Libor Honzárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Havlíčkobrodští radní chtějí zabránit demolici nemocničního pavilonu. Tématu se věnovala Hana Mikulincová

Budova z roku 1906 by proto měla být podle něj přestavěná, nikoliv srovnaná se zemí. Radní už zaslali na stavební odbor námitku proti vydání demoličního rozhodnutí.

„Spíš se domníváme, že budova vykazuje prvky, které by měly zahájit proces zapsání do seznamu památkově chráněných objektů, než aby byla zlikvidovaná,“ zdůrazňuje Honzárek.

Ředitel nemocnice David Rezničenko na pavilonu tolik nelpí a rozhodnutí nechá na kraji, kterému areál patří.

„Dle mého názoru je budova v hodně špatném stavu. Už historicky jsme řešili problémy s plísněmi dole v suterénu, dělali jsme nějaké sanační úpravy, abychom tam mohli udělat alespoň sklad, ale nefunguje to,“ popisuje ředitel.

Přestavba? Nesmysl, tvrdí náměstek hejtmana

Dopis představitelů havlíčkobrodské radnice má v rukou náměstek hejtmana Libor Joukl z ČSSD. Přestavba objektu je podle něj nesmysl.

„Rekonstrukce by byla podstatně dražší a nevyhovovala by parametrům, které pro klienty chceme - výšky stropů, velikosti místností, dispoziční uspořádání. Tady je jak ekonomicky, tak efektivně výhodnější budovu zbourat a postavit novou,“ tvrdí Joukl.

Nemocniční pavilon dlouhodobě nemocných v Havlíčkově Brodě | Foto: Hana Mikulincová

Možnost, že by budova demolici unikla, už teď téměř vylučuje. „Námitka radních je podle nás irelevantní. Myslíme si, že to nezakládá žádnou možnost k tomu, aby demoliční výměr nebyl vydán,“ podotkl náměstek.

K námitce se do deseti dnů vyjádří havlíčkobrodský stavební odbor. Budovu plánuje kraj zbourat během zimy, na příští rok má slíbené státní peníze na stavbu domova pro seniory.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme