Hejtmanem Vysočiny bude Běhounek, vzniká podoba nové rady kraje

Na Vysočině se začíná rýsovat složení devítičlenné krajské rady. Podle dohody v ní bude mít vítězná ČSSD pět mandátů, hnutí ANO dva a dvojblok ODS a koalice Starostové pro Vysočinu po jednom mandátu. Hejtmanem zůstane s největší pravděpodobností Jiří Běhounek - nestraník za ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Běhounek za ČSSD | Foto: Khalil Baalbaki

ČSSD bude mít v radě kromě hejtmana i nynějšího náměstka Vladimíra Novotného, současné radní Janu Fialovou a Martina Hyského. Jako nováčka sem obsadí projektanta Jana Hyliše. Současný sociálnědemokratický radní Petr Krčál potvrdil, že se i přes volební úspěch bude věnovat na plný úvazek funkci náměstka ministryně sociálních věcí.

Koalici na Vysočině vytvoří ČSSD, ANO, ODS a Starostové, oznámil Běhounek

Číst článek

„Dovedeme si představit tři, popřípadě i čtyři náměstky, aby každá koaliční strana měla zástupce. Záleží na průběhu vyjednávání," řekl Běhounek ČTK k povolebnímu vyjednávání. Rozdělení resortů podle něj ale zatím není na pořadu dne. „My máme zájem o zdravotnictví, školství a finance, ale nevíme, co by chtěli partneři. I to je téma k dalším jednáním. Z kuloárů víme, že je řada zájemců o regionální rozvoj," dodal Běhounek.

To potvrdil lídr hnutí ANO Josef Pavlík. Podle něj má ANO kromě regionálního rozvoje zájem také o resort dopravy. Místa v radě by měli obsadit první dva na kandidátce, a to Pavlík a učitel Pavel Franěk. Regionální rozvoj a správu majetku by chtěli obsadit také Starostové, kteří nominovali do krajské rady současného místostarostu Třebíče Pavla Pacala. Občanští demokraté chtějí jméno budoucího radního i zájmovou oblast oznámit až při jednání svým partnerům.

Z povolebních vyjednávání: Hašek povede klub zastupitelů jihomoravské ČSSD
Dosluhující hejtman Jihomoravského kraje a lídr sociálních demokratů Michal Hašek se v pondělí stal předsedou krajského klubu zastupitelů strany. Jde o neplacenou funkci. Hašek už byl předsedou zastupitelského klubu v době, kdy byl hejtmanem lidovec Stanislav Juránek.

Vítězem voleb v Kraji Vysočina se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z celkových 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci budou mít stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. V novém zastupitelstvu bude také šest zástupců KSČM. Pět mandátů má ODS, koalice Starostové pro Vysočinu čtyři a koalice SPD a SPO tři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme