Hejtmani Hašek a Pröll chtějí, aby se urychlila stavba dálnice do Vídně

Jižní Morava a Dolní Rakousko volají po lepším silničním spojení mezi Brnem a Vídní. Jihomoravský hejtman Michal Hašek a jeho dolnorakouský protějšek Erwin Pröll o tom ve Valticích podepsali memorandum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výstavba dálnice | Foto: ceskedalnice.cz

Oba hejtmani v memorandu zdůrazňují mimořádný význam dálniční osy A5 na rakouské straně a R52 na české, respektive moravské. V dokumentu vyzvali politiky obou zemí, aby práce na stavbě spojení Brna a Vídně co nejvíce urychlili.

Na rakouské straně už je část dálnice postavená, končí u Schricku, na české končí rychlostní silnice v Pohořelicích. Obě komunikace by se měly spojit v Mikulově nejdříve v roce 2018.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání dolnorakouského kancléře Erwina Prölla s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem ve Valticích sledoval redaktor Michal Záboj.

Podle dolnorakouského hejtmana Erwina Prölla se za dva roky začne stavět od Schricku k českým hranicím. „Pokud nedojde k některým nepředvídaným okolnostem, tak bychom v roce 2016 měli být schopni přijíždět plynule po dálnici z Vídně ke státním hranicím,“ uvedl Pröll.

Na české straně by se podle hejtmana Michala Haška nejprve měl stavět obchvat Mikulova směrem ke státním hranicím. Začít by se mělo v roce 2012. „Další etapy jsou časově rozvrženy do let 2016 až 2018. A považuji to za absolutní prioritu pro Jihomoravský kraj a jeho vedení," dodal Hašek.

Nové dálniční spojení má být součástí severojižní osy Gdaňsk – Brno – Vídeň.

Michal Záboj, mta, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme