Hejtmani jsou rozzlobeni na vládu kvůli škrtání krajských peněz

Vlna kritiky na adresu vlády se dnes snesla z jednání Asociace krajů České republiky v Třeboni. Českým a moravským hejtmanům se hlavně nelíbí, že vláda nedává krajům slíbené peníze a chtějí ji k tomu donutit. Hejtmani probírali řadu věcí, od dopravní obslužnosti přes zdravotnictví, sociální oblast až po otázky evropských fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Radko Martínek (ČSSD). | Foto: Štěpán Kotrba

Kraje uzavřely ještě s Fišerovou vládou memorandum, které zaručovalo, že stát bude každý rok po dobu deseti let dávat 2,6 miliardy korun do regionální vlakové dopravy. Současná vláda krajům navrhla alternativní řešení, to ale kraje v žádném případě nechtějí a trvají na tom, aby memorandum stát dodržel.

Hejtmani by také rádi s vládou projednali financování nemocnic a vyvolali diskuzi o navýšení hodnoty bodu ve vztahu k zdravotnické záchranné službě. Podle jihočeského hejtmana, Jiřího Zimoly, už se totiž deset let hodnota bodu nenavyšuje, přičemž náklady rostou.

Přehrát

00:00 / 00:00

třebon.mp3

Podle místopředsedy Rady Asociace krajů, Radko Martínka, si ale hejtmani pochválili, že se krajům dobře daří využívat evropské peníze. Podle Martínka jsou právě regionální operační programy jedny z těch nejlépe využitých.

Kraje se také shodly, že by se měly dobře připravit na období po roce 2014, tedy na nové období čerpání peněz z Evropské unie, protože právě evropské peníze mají být důležitým příjmem, který krajům pomůže v dalším rozvoji.

Ivan Mls, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme