Hejtmani mají zájem na odblokování církevního majetku, pomůže rozvoji obcí

Asociace krajů má zájem na odblokování majetku měst a obcí, který je zatížen církevními restitucemi. Po jednání s arcibiskupy Dominikem Dukou a Janem Graubnerem to řekl předseda asociace Michal Hašek a jihomoravský hejtman (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arcibiskup Dominik Duka a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek | Zdroj: ČTK

Samotný návrh na vyrovnání s církvemi hejtmani nekomentovali, jde prý o věc vlády a zákonodárců.

Podle Haška se ale shodli na tom, že blokační paragraf v zákoně o půdě představuje velkou komplikaci pro rozvoj měst a obcí napříč kraji.

„Takže z tohoto pohledu máme samozřejmě zájem na tom, aby se situace řešila a blokační paragraf ze zákona o půdě zmizel,“ uvedl Hašek.

Připomněl však, že sociální demokracie s církevními restitucemi v předložené podobě nesouhlasí. "Politický názor mé politické strany je obecně znám," dodal. Hejtmanskému sboru nicméně podle něj nyní nepřísluší hodnotit podobu vyrovnání.

Duka označil dohodu mezi státem a církvemi za dobrý kompromis. "Jistěže si může někdo představit i jiné řešení. Toto řešení je výsledkem jednání, kde každý musel ustoupit ze svého hlediska a každý se musel snažit o maximální porozumění s druhým," řekl arcibsikup.

Podle vládního návrhu, který vychází z loňské dohody tří vládních stran a 17 českých církví, vyplatí stát v rámci církevních restitucí od roku 2013 v následujících 30 letech nejméně 59 miliard korun. Částka se kvůli inflaci může vyšplhat na 78 až 96 miliardy korun.

Církve dostanou zpět i 56 procent nemovitého majetku, o který přišly za minulého režimu, a to v hodnotě okolo 75 miliard. Cílem majetkového vyrovnání je také ukončení státního financování církví.

Michal Záboj, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme