Hejtmani žádají stovky milionů na okamžitou pomoc

Ústecký kraj odhaduje škody, které napáchala povodeň, na víc než miliardu korun. Stejnou částku uvádí také Liberecký kraj. Náklady na odstranění škod však mohou být nakonec mnohem vyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Police - povodeň | Foto: Eva Holá

Na Děčínsku poničila voda přes dvanáct set domů a 80 mostů. Tam, kde se voda zklidnila, začali lidé s pomocí armády, hasičů a dalších záchranářů likvidovat škody. O pomoci bude dnes mimořádně jednat vláda.

„Největší potíže už ustaly, ale stále čekáme na kulminaci řeky Ploučnice. Ta by měla být tak do hodiny či hodiny a půl známá. Přes noc částečně stoupala, rozlila se do zahrádkářské kolonie na Děčínsku, během noci zaplavila sklepy v jedné obci nad Ploučnicí. Doufám, že kulminace bude už brzo za námi a budeme moci říct, že žádné nebezpečí nehrozí,“ věří hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

Velmi špatný stav panuje také v turisticky oblíbeném Hřensku na Děčínsku.

„Nevypadá to tam moc dobře. Přijely zásahové jednotky z Hlučína, které budou odstraňovat velké kmeny, bude tam také hodně práce pro těžkou techniku. Co se týká Soutěsek, tak tam není vůbec možné se dostat. Zatím nevíme, jak velké škody tam jsou, nevíme ani kde jsou lodě. Nejspíš voda všechno zlikvidovala. Hřensko zůstane určitě na delší dobu uzavřené,“ pokračovala hejtmanka.

Ta rovněž zopakovala aktuální potřeby postižených lidí, jako čistící prostředky, pitná voda a věci, které lidé potřebují k dennímu použití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová mluvila v Ranním Interview Radiožurnálu o rozsahu povodňových škod

„Dnes ráno máme pracovní komise, kde tyto požadavky budeme shromažďovat. Kraj bude nabízet kontejnery, odvozy odpadů, což bude stát v řádech několika desítek milionů. Přímá finanční pomoc se bude diskutovat, budeme dávat občanům návody, jak se obracet na sociální odbory. Mluvila jsem s ministrem práce a sociálních věcí, který vyčlenil jednu miliardu právě těmto postiženým občanům,“ uvedla Vaňhová.

Všichni evakuovaní jsou v pořádku

Podle ní se v kraji muselo evakuovat osmdesát tři lidí. Všichni jsou v pořádku a postupně se vracejí do svých domovů, pokud je to možné. Lidé však mohou narazit na problémy s pitnou vodou.

„Některé vesnice tu mají samostatné studny, které jsou nyní k nepoužití. My zajišťujeme dodávky balené vody díky Červenému kříži, hasičům a Vodovodům a kanalizacacím. Obec Jánská navíc zůstává bez elektrického proudu, jinak se pracovníci ČEZ snaží zajistit elektřinu. S plynem nejsou problémy,“ informovala hejtmanka.

Jana Vaňhová odhaduje finanční prostředky na prvotní nákladovou položku v řádech do stovky milionů korun.

V Libereckém kraji bylo evakuováno 2500 lidí

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler mluvil na Rádiu Česko o rozsahu povodňových škod

„Pak přijdou následné výdaje, jejichž rozsah ale zjistíme, až nám odteče voda. První odhad je ale daleko vyšší než loni, pohybuje se kolem jedné miliardy,“ dodala Vaňhová.

V Libereckém kraji se škody odhadují zhruba na dvě miliardy korun. Přesně řečeno, miliardu hlásí Liberecký kraj a přibližně stejnou částku také Povodí Labe.

„Očekávám, že se částka překročí. Jak voda opadá, teprve vidíme, jak obrovské škody jsou,“ řekl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

V Libereckém kraji v důsledku povodní pravděpodobně zemřeli čtyři lidé. „Zhruba dva a půl tisíce občanů bylo evakuováno. Některým vzala voda střechu nad hlavou,“ doplnil hejtman.

Lenka Jansová, Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme