Heliport na střeše třebíčské nemocnice zřejmě nevznikne

Místo pro přistávání helikoptér nejspíš na střeše třebíčské nemocnice nikdy nebude. Nemocnice Třebíč je přitom jediná nemocnice v kraji Vysočina, která heliport přímo ve svém areálu aktuálně nemá k dispozici. Pacienty musejí překládat do sanitek a vozit do 2 kilometry vzdáleného areálu hasičů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heliport Fakultní nemocnice Brno

Heliport Fakultní nemocnice Brno | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

Pravděpodobně na tom nic nezmění ani připravovaná stavba nového chirurgického pavilonu, který má být hotový už v roce 2015. Pro hejtmanství jde o jednu z hlavních priorit.

Heliport třebíčské nemocnice je už dokonce namalovaný ve studii jako součást nového pavilonu chirurgie, přesto nakonec nejspíš nevznikne.

„Uvažujeme v rámci snížení nákladů na výstavbu tohoto pavilonu tam ten heliport nedávat,“ říká technický náměstek František Kalina. Heliport by cenu nového pavilonu prodražil asi o 10 milionů korun, to je ale při celkových nákladech 400 milionů korun více méně zanedbatelná částka.

Horší by to však podle Kaliny bylo s náklady na jeho provoz. „Je to o tom odhrnovat sníh, udržovat ten heliport v provozuschopném stavu. Což znamená buď ho nahřívat, nebo nějakým způsobem solit tak jako silnici,“ vysvětluje.

A tak dál budou pacienty v Třebíči překládat do sanitek a vozit na kopec k hasičům a nebo naopak. Chirurg a náměstek pro léčebnou péči Jiří Kucharský v tom však zásadní problém nevidí.

„To jsou řádově minuty, s překladem do čtvrt hodiny, si myslím, že pacient je v letadle,“ tvrdí.

Letecký transport pacienta využije třebíčská nemocnice zhruba patnáctkrát do roka.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme