Herci Horáckého divadla chtějí výhodnější smlouvy

Herci jihlavského Horáckého divadla by chtěli větší pracovní jistotu. Dosud jim vedení prodlužovalo smlouvu vždy o jeden rok. Někteří členové souboru se kvůli tomu bojí vzít například hypotéky, a proto chtějí současnou praxi změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horácké divadlo Jihlava

Horácké divadlo Jihlava | Foto: Olga Štrejbarová

„Buď stanovit podmínky, za kterých se budou udílet smlouvy na dobu určitou, nebo jet podle současného platného zákona, že třikrát a dost. Já si myslím, že zákon dává dostatečně dlouhou dobu na to, aby zaměstnavatel zjistil, jestli herce chce nebo nechce,“ řekl zástupce Herecké asociace Zdeněk Stejskal.

Podle ředitele Josefa Fily je téměř nemožné, aby měli herci smlouvu na dobu neurčitou. Soubor by se nemohl proměňovat a repertoár by musel stárnout s ním:

„Musím říct, že s tím nesouhlasím. Mám k tomu velmi vážné důvody, páč mám obavy, že kdyby se tak stalo, tak časem by zabetonování souboru velmi poškozovalo další umělecký růst a vůbec chod tohoto divadla.“

Podobu kolektivní smlouvy by měly obě strany schválit zhruba v únoru.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme