Herec Maryško si za vtip s Lidicemi odpracuje 180 hodin prospěšných prací a zaplatí 25 tisíc

Herec Činoheráku Ústí Jiří Maryško si odpracuje 180 hodin prospěšných prací a zaplatí pokutu 25 000 korun. A to za příspěvek na sociální síti, kam začátkem února k fotografii z filmu Lidice zobrazující popravu lidických mužů napsal, že si takto představuje úklid ústeckého magistrátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Maryško z Činoheráku Ústí

Jiří Maryško z Činoheráku Ústí | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Herec zmínil i jména některých bývalých nebo současných zastupitelů.

O pár dní později se Jiří Maryško omluvil svazu bojovníků za svobodu i lidickým ženám za nevhodné spojení obrázku s lidmi, kteří podle něj škodí politice.

Komunističtí zastupitelé na únorovém jednání požadovali, aby zastupitelstvo vyjádřilo nesouhlas s Maryškovým vyjádřením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústecký herec Jiří Maryško se dohodl se státním zástupcem na trestu za svůj FB příspěvek. Více od Gabriely Hauptvogelové

„Ve kterém poškozuje památku obětí lidického masakru a nevhodným způsobem řeší svůj postoj k některým současným i bývalým zastupitelům,“ zdůvodnil návrh zastupitel Petr Brázda z KSČM.

I další zastupitelé hercův příspěvek odsoudili jako nevhodný nebo špatný vtip. Část ale neviděla důvod, proč by se jím mělo zastupitelstvo zabývat.

„Nikdo střízlivý se při znalosti okolností nemůže domnívat, že v Maryškově případě šlo o vážně míněný návod k fyzické likvidaci kohokoli nebo o záměrný pokus urazit lidické oběti,“ říká zastupitel David Daduč z PRO! Ústí.

Policisté to tak ale neviděli. Jiřího Maryška kromě výtržnictví obvinili také i z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Státní zástupce Jan Řeháček ale hercův počin přehodnotil:

„Pan Maryško prohlásil, že spáchal skutek, který je mu kladen za vinu. Tento skutek jsem kvalifikoval jako přečin výtržnictví. Dohodli jsme se, že mu bude soudem uložen trest obecně prospěšných prací 180 hodin a peněžitý trest 25 tisíc korun."

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme