Hipoturistice se na Šumavě možná otevřou nové stezky

V jižních Čechách je největší síť hipostezek v Evropě, přesto se drtivá většina z nich vyhýbá Šumavě. Vedení národního parku totiž už 4 roky brání tomu, aby tam značené trasy pro koně přibývaly. Současné vedení ovšem naznačuje, že dohoda je možná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaro s koňmi - o koně se zajámali starší i mladší návštěvníci | Foto: Pavel Pavlas

Šumavskou přírodou se příznivci koňské turistiky mohou v současné době toulat pouze na trase z Kubovy Huti přes Lenoru a Stožec do Nové Pece.

„Důvodem odmítnutí – a chtěla bych zdůraznit, že to bylo ze strany minulého vedení parku – bylo, že nechtějí nadále zahušťovat turistický provoz na Šumavě, přestože jsme argumentovali, že turistika na koni je měkkou formou turistiky,“ říká provozovatelka jedné ze stanic koňské turistiky Terezie Daňková

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Cibulová-Vokatá o budoucnosti hipostezek na Šumavě

O rozšíření hipostezek v této oblasti usiluje již 4 roky. Hlavním důvodem zamítnutí prý bylo chystané vysazení vlka na Šumavu.

„Nechceme chodit v nejcennějších částech parku, naopak bychom chtěli, aby nám park řekl, kde si to máme vyznačit a řekl nám, kde to bude přírodě nejméně škodit,“ dodává Daňková.

V současné době jedná s vedením NP Šumava o 40 kilometrů dlouhé trase z Ovesné přes Jelení Vrchy, a Zadní Zvonkovou až do Vyššího Brodu a pevně doufá v nalezení oboustranně přijatelného řešení.

Vlci prý na Šumavě nebudou

Václav Braun ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava uznává, že při dodržení určitých pravidel je v budoucnu dohoda možná:

„Opravdu nevím o tom, že by se vlci měli reintrodukovat do volné přírody jako rysi. Zákon nezná nic o regulaci jezdců na koních, takže to musíme posoudit a zvážit.“

Příliš se mu sice nezamlouvá představa koňského trusu na cestách, pokud by ale zvířata procházela po stávajících a ne zcela asfaltových cestách, neměla by dohoda představovat velký problém.

„Nic proti tomu nemáme, pokud to nenaráží na jiné zájmy ochrany přírody. Jako třeba kdyby chtěli procházet přes rašeliniště s výskytem kriticky ohrožených druhů,“ uzavírá.

Jitka Cibulová Vokatá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme