Historický Kopiář privilegií se po šestnácti letech vrací do Karviné

Vzácný Kopiář privilegií města je zpátky v Karviné. Policisté ukradenou historickou knihu našli v soukromém muzeu ve Štramberku a dnes ji předali archivářům. Kriminalisté po ní pátrali dlouhých šestnáct let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Karviná (Těšínské Slezsko - 42) | Foto: CzechTourism

Pomohla jim až karvinská archivářka Veronika Matroszová. Ve svém volnu vyrazila do soukromého muzea ve Štramberku a tam ve vitríně objevila ztracený Kopiář.

"Viselo to na stěně ve vitríně, bylo to tam přichycené drátky. Když se pak ta vitrína sundavala, tak se zjistilo, že oni i pečeť přilepili lepidlem, aby jim to drželo, což je tedy trošku barbarské," popisuje archivářka.

Na místo okamžitě přijeli policisté a knihu zabavili. Majitel soukromého muzea tvrdí, že ji koupil na burze za 10 tisíc korun. Vyšetřování je teprve na začátku.

Kniha má podpis i pečeť Marie Terezie

"Momentálně prověřujeme, kudy ta kniha po celých šestnáct let putovala. Jdeme pozpátku, abychom se dopátrali případného pachatele," potvrzuje karvinský policista Jan Kluska.

Kopiář, který obsahuje dědická nebo cechovní práva na Karvinsku od 15. století, se ztratil při stěhování archivu do nové budovy. Kniha je psaná kurentem a má i pečeť a podpis císařovny Marie Terezie.

Ředitelka Státní okresního archivu v Karviné Irena Hajzlerová při předávání neskrývala dojetí. "Ještě teď se mi třesou nohy. Držíte v ruce něco, co někdo napsal před 500 lety. Je to takové mrazení v zádech, když se člověk setká s takovouhle archiválií," dodala ředitelka.

V karvinském archivu nyní zvažují, že uspořádají mimořádnou výstavu, na které veřejnosti vzácnou knihu po šestnáctileté odmlce opět představí.

Igor Maňour, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme