Hladina přehrady Šance už klesla o 14 metrů, Ostravsku nedostatek vody zatím nehrozí

Kvůli vedrům a nekončícímu suchu nevysychají jen řeky, ale klesá hladina i některých nádrží. Velmi nízké stavy hlásí třeba přehrada Šance v Beskydech, kde museli odpouštět i kvůli plánované opravě. Hladina tam je teď na historickém minimu. Nádrž přitom zásobuje řeku Ostravici a pitnou vodou i celé Ostravsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina ve vodní nádrži Šance je na historickém minimu | Foto: Kateřina Daňková

Hlavní hrázný přehrady Šance Milan Katauer ale obavy lidí krotí. Podle něj je vody pořád ještě dost. „Určitě ano, 40 procent zásobního prostoru nás nechává zatím v klidu,“ říká.

Z koruny hráze je vidět, že břehy už jsou místy hodně obnažené. Vodní hladina ustoupila o zhruba 14 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hladina přehrady Šance je na rekordním minimu. Jestli hrozí nedostatek vody v regionu, zjišťovala Kateřina Daňková

„Je to taková rarita, která je způsobena tím, že jsme byli nuceni kvůli stavebním pracím snížit hladinu o 10 metrů. Každopádně je to zatím největší pokles, který byl za historii přehrady zaznamenán,“ uvádí hrázný.

Kvůli přetrvávajícímu suchu teď z přehrady odpouštějí asi čtyřikrát více vody, než se do ní vlévá. Aby hladina dosáhla kritické míry, nesmělo by v kraji pršet další tři měsíce. A i tak mají vodohospodáři záložní plán.

Kvůli nedostatku vody vyschnul v Kvildě přítok k Pramenům Vltavy

Číst článek

„Existuje ostravský oblastní vodovod, který propojuje všechny vodárenské nádrže. Pokud by nebyla voda v beskydské části, zásobovalo by se z jesenické části,“ vysvětluje Čestmír Vlček z Povodí Odry.

Srovnání výšky hladiny vodní nádrže Šance během rekordního sucha v roce 2015 (nahoře) a povodní v roce 2010 (dole) | Foto: Kateřina Daňková Petr Lukeš

Kateřina Daňková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme