Hladina řek Vydry a Otavy na Šumavě dosáhla 1. povodňového stupně

Meteorologové vyhlásili pro řeky Vydru a Otavu na Šumavě 1. povodňový stupeň. V místě déšť neustává a hladina bude v noci ještě stoupat. Ostatní toky jsou podle ČHMÚ většinou setrvalé. Pro Jihočeský a Plzeňský kraj meteorologové vyhlásili stav povodňové bdělosti. Podle výstrahy začne v noci na úterý také znovu silně foukat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvýšená hladina řeky Radbuzy v centru Plzně, nedaleko mostu U Jána | Foto: Pavel Maršát

„Jsou to toky, které odvodňují Šumavu, a vzhledem k tomu, že na Šumavě dál prší a taje sníh, lze očekávat, že i během noci budou řeky, které odvodňují Šumavu, dál stoupat,“ potvrzuje meteorolog Jan Šrámek.

ČHMÚ vydal dnes večer regionální informační zprávu pro Jihočeský a Plzeňský kraj. Přes Českou republiku podle ní postupuje frontální vlna, na které se vyskytuje silný vítr a na vrcholech Šumavy také vydatné srážky, které způsobují odtání ledu.

Déšť se dá podle předpovědi ČHMÚ očekávat také během noci a zítřka. Jen od dnešního rána na Šumavě napršelo 10 až 30 milimetrů, ve vrcholových částech pak 40 milimetrů. Srážky by měly ustat v úterý večer.

Vzhledem k setrvávajícímu dešti se dá očekávat, že hladiny nejen Vydry a horní Otavy ale i Křemelné budou i nadále stoupat. Hydrometeorologové předpokládají, že se povodňový stupeň během noci zvýší, nelze vyloučit ani krátkodobé dosažení i 3. povodňového stupně. Mezi další řeky, které dosáhly 1. povodňového stupně, patří Modrava a Rejštejn.

Popadané stromy i orkán

Kvůli silnému větru došlo v neděli k výpadkům elektrického proudu na mnoha místech republiky. Přerušené dodávky energetici řešili hlavně ve středních a jižních Čechách. Hasiči během neděle vyjížděli také k popadaným stromům na silnicích.

Na krušnohorském Fichtelbergu a na Sněžce poryvy větru dosahovaly síly orkánu, tedy přes 118 kilometrů za hodinu. Horská služba ale zasahovat nemusela.

Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme