Hladký průběh jihlavského filmového festivalu zajišťují desítky dobrovolníků

Několik desítek dobrovolníků všech věkových kategorií vypomáhá celý týden na jihlavském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů. Na jejich práci dohlíží hlavní koordinátor. Mezi nejoblíbenější činnosti patří vstupy v kinech a na ubytování a práce u akreditací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kinosál (ilustr. obr.)

Kinosál (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

V produkční místnosti Oblastní galerie v Jihlavě si koordinátor dobrovolníků Vojta právě prochází maily. Potřebuje vědět, kteří lidé se mohou dostavit na směny.

„Mám tady výborné zprávy. Dneska se přihlásila dobrovolnice, která by chtěla pomoci,“ pochvaluje si.

Práce koordinátora dobrovolníků dvacetiletého Vojtu naplno zaměstnává. Studium Vysoké školy v Hradci Králové a práce v Mladé Boleslavi jsou teď až na druhé koleji.

Přehrát

00:00 / 00:00

S dobrovolníky, kteří pomáhají na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, mluvila Kristýna Lamperová

„Mou náplní práce přes 14 hodin denně je koordinace více než 150 dobrovolníků na tomto festivalu. Máme zde více než 50 pozic a celý festival je pokryt více než 600 směnami,“ vysvětluje.

Do práce na festivalu se zapojují i starší generace. Koordinátor Vojta zná všechny dobrovolníky osobně, s úsměvem vypraví třeba o paní, která se během promítání stará o děti návštěvníků.

„Máme tu třeba dobrovolnici, která je ročník 1950 a je to velice příjemná dáma, velice nám pomáhá,“ popisuje.

Mladí dobrovolníci Jirka a Barča na festivalu pomáhají za akreditaci a jídlo. Volný vstup na dokumenty si ale moc neužijí.

„To vždycky záleží na tom, jaké dostanu směny, třeba minulý rok jsem stihl hodně filmů. Budu se snažit, jak se dá, protože proto tady jsem,“ říká Jirka.

Barča hraje pátým rokem basketbal a během festivalového týdne musí do rozvrhu napasovat školu, basketbal a ještě třeba přípravu toustů na festivalu.

„Toasty jsme letos vylepšili oreganem a musím říct, že většině chutnají víc než loni, takže ho tam budeme dávat dál,“ usmívá se.

Prodáváním v obchůdku a vařením tráví oba mladí dobrovolníci v průměru šest hodin denně. Stojí to prý ale rozhodně za to. Pokud to vyjde se školou a s neuvěřitelným pracovním vytížením, chystají se všichni studenti a pracující na festival příští rok vrátit.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme