Hladoví psi, zanedbaní koně. Ve středních Čechách bylo loni 100 případů týraných zvířat

Inspektoři Krajské veterinární správy Středočeského kraje se loni zabývali stovkou případů týrání zvířat. To je skoro o 20 víc než v roce 2011. Vyplývá to ze statistik, které dnes veterináři uveřejnili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zanedbání a týrání psů | Foto: Archiv Českého rozhlasu

Nejsmutnější případy se odehrály na Benešovsku. V prvním případě veterináři přesné místo neuvedli. Chovatel měl několik psů. Málo a špatně je krmil. Psi se pak začali žrát navzájem, respektive sežrali dvě z pěti štěňat. Ze strany majitele pak došlo k nápravě a už se to neopakovalo.

Druhým případem je chov koní ve hřebčíně Konopiště, kde bylo několik desítek týraných koní. Když se o případ začali zajímat veterináři, tak majitel nechal několik koní převézt neznámo kam. Zbylo jich tam dvacet jedna. Ti jsou podle veterinářů stále ve špatném stavu.

Veterináři loni dostali od lidí 396 podnětů, z toho ve stech případů se opravdu prokázalo, že šlo týrání. Loni dali návrh na odebrání 25 zvířat a k tomu rozdali 67 pokut v celkové výši 300 tisíc korun. Nejvyšší pokuta byla ve výši 30 tisíc korun.

Celkem veterináři provedli loni přes tisíc kontrol. 30 procent z toho bylo u hospodářských zvířat a 70 procent u domácích, takzvaných zájmových.

Řadu zvířat zdecimovaly také nemoci. V kraji se například objevil mor včelího plodu a to hned na 23 místech. Nejvíce postižené bylo Kutnohorsko a Berounsko. Pro včelaře to znamenalo okamžité usmrcení desítek tisíc včel.

Podobný postup museli veterináři zvolit i u drůbeže, zejména u nosnic. V několika chovech se vyskytla cholera drůbeže a salmonela nosnic. Znamenalo to také okamžité usmrcení všech zvířat. Bylo jich okolo 1500.

Ale abych nekončil úplně smutně, tak s radostí musím říct, že se i loni vyhnula našemu kraji stejně jako celé republice nákaza vzteklinou.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme