Hlasování v anketě Strom roku finišuje, mezi finalisty jsou i dva stromy ze středních Čech

Ve čtvrtek končí hlasování ve finále 12. ročníku ankety Strom roku. Ještě dva dny tak mohou zájemci hlasovat pro strom, který jim z dvanácti finalistů z celé České republiky přijde nejsympatičtější. Mezi dvanáctku nejúspěšnějších se letos dostaly i dva stromy ze středních Čech. Podrobnosti o nich zjišťovala redaktorka Kateřina Havránková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buk lesní z Mníšku pod Brdy | Foto: Pavel Pavlas

Anketa Strom roku se každý rok dočká velkého ohlasu. Lidé, různá sdružení či organizace do ní nominují vždycky kolem stovky stromů. Hlasování začíná vždy první jarní den, kdy lidé začínají posílat návrhy na největšího sympaťáka mezi stromy. Z nich odborná porota vybere 12 finalistů. Pak hlasuje veřejnost.

Každý, kdo strom nominuje, musí napsat i několik slov k jeho historii nebo k tomu, jak je důležitý pro obyvatele obce nebo města či pro děti, dost často stromy nominují i školy. Důležitý je tedy příběh, který je za stromem. A také to, kolik hlasů pak fanoušci stromu dokážou pro svého favorita nasbírat.

Například v roce 2011 vyhrála celá alej ve Skaličce na Přerovsku. Pro místní žáky se stala přírodní učebnou i místem, kam si chodí hrát. Spolu s učitelkami nasbíraly děti více než 12 tisíc hlasů. Anketu ještě nikdy nevyhrál kandidát ze Středočeského kraje. Letos jsou ve finále hned dva a jsou to dva buky - skalecký buk v Mníšku pod Brdy a školní buk v Berouně.

Buk z Mníšku roste na úpatí místního vrchu Skalky a je starý pravděpodobně 230 let. Přežil i poddolování těžbou železné rudy v padesátých letech dvacátého století. Zatímco těžba zasáhla celou oblast, buk doposud všechno zvládl ve zdraví. Roste u kostelíku sv. Máří Magdaleny.

Buk v Berouně roste u základní školy na Wagnerově náměstí a nominovala ho sama škola. Strom vysadili pravděpodobně na začátku první světové války a je podle slov žáků neoddělitelnou součástí školy.

V anketě Strom roku mohou lidé hlasovat do čtvrtka formou dárcovských DMS, jejichž cena je třicet korun. Většina částky bude použita na výsadbu nových stromů nebo na ošetření starých. Vítězný strom získá zdarma ošetření od speciální arboristické firmy a postoupí do ankety Evropský strom roku.

Vyhlášení ankety nadací Partnerství, která anketu pořádá, se koná 19. října, kdy se slaví Den stromů. Všechny informace jsou na webu stromroku.cz.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme