Hlasový signál navede nevidomé v pardubické MHD na správnou linku

Lidé se zrakovým hendikepem budou mít pohodlnější cestování pardubickou MHD. Dopravní podnik vybavil autobusy speciálním informačním systémem pro nevidomé. Každý vůz tak na vyžádání ohlásí číslo spoje a cílovou stanici hned na autobusové zastávce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trolejbusy pardubické MHD | Foto: Honza Ptáček

Lidem s postižením zraku to usnadní nástup do správné linky a přinese více volnosti, myslí si nevidomý Petr Hromádko:

„Tohle je věc, která mnohem víc pomůže lidem, kteří na číslo nevidí, nemají možnost se dozvědět, jaké číslo přijelo. Hlasový signál, který uslyší, jim v rozhodování hodně pomůže.“

Petr jede v autobuse a v ruce drží černou krabičku, která se podobá televiznímu ovladači v miniaturní podobě. Jde o vysílačku VPN, která ovládá majáky umístěné na budovách, jako je například pošta nebo hlavní nádraží. Funguje také v dopravních prostředcích, ve kterých nahlásí číslo spoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hlasových signálech pro nevidomé, kterými pardubický podnik vybavil všechny vozy MHD, informoval redaktor Ondřej Wolf

„Má to šest tlačítek, každé má svůj význam u konkrétního objektu, u kterého chci získat informace,“ vysvětluje Petr. Dosud s ním chodil asistent, sám si netroufl.

Po 13 letech tak mají lidé se zrakovým postižením možnost využívat daleko pohodlněji městskou dopravu.

„Je to opravdu velký krok v té jejich samostatnosti a pohodlnosti. V klidu mohou nastoupit do autobusu, do kterého potřebují. Je důležité, že jsou samostatní,“ dodává ředitelka TyfloCentra Dana Stoklasová.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme