Hledá se nájemce Werichovy vily. Do domu na Kampě má přinést kulturu

Praha 1 začala s hledáním provozovatele Werichovy vily. Poté, co zastupitelé definitivně odmítli smlouvu na pronájem domu s Nadací Jana a Medy Mládkových, vypsala radnice nové výběrové řízení. Přihlásit se mohou uchazeči, kteří by v historických prostorách zajistili kulturní program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Werichova vila | Foto: Filip Jandourek

Ve vile na Kampě by po plánované rekonstrukci mohlo vzniknout muzeum, knihovna nebo divadlo. S dosud chátrajícím patrovým domem, ve kterém žil dlouhá léta Jan Werich, si přitom Praha 1 už deset let nevěděla rady.

Dlouho to vypadalo, že se do vily nastěhuje Nadace Jana a Medy Mládkových se svým projektem na knihovnu a muzeum. Po mnoha peripetiích ale Praha 1 nakonec od připravené smlouvy odstoupila a vypsala nové výběrové řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud Werichovy vily se zajímala redaktorka Evelyna Kulíšková

„Tento záměr bude viset až do 29. listopadu, do kdy všichni uchazeči mohou dodat materiály ohledně toho, co by chtěli ve Werichově vile dělat,“ informovala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

„To znamená, jaká by měla být programová náplň, jaké by chtěli platit nájemné a jaký význam pro občany České republiky by to mělo mít. Uchazečů je v této době známých pět, ale je možné, že se toto číslo ještě rozšíří,“ dodala.

Vítěze vybere odborná komise. Nová smlouva o spolupráci bude omezena zhruba 10 lety a vítěz soutěže musí dodržet některé podmínky.

„Činnost se musí vázat k dědictví odkazu Wericha, Voskovce a pana Holana, ale nic to nebrání udělat aktivitu mnohem širší,“ řekl starosta první městské části Oldřich Lomecký z TOP 09.

Část opozice nesouhlasí

Po vítězi už ale Praha 1 nebude chtít spoluúčast na plánované rekonstrukci chátrajícího domu. Werichovu vilu opraví sama, zhruba za 25 až 30 milionů korun.

Pochybnosti o postupu v otázce nájmu Werichovy vily už dříve vyjádřili někteří opoziční zastupitelé. Vedení radnice viní z toho, že nový tendr jen prodlouží dobu, kdy bude chátrající vila ležet ladem.

„Zjevně ani není dostatečně připraveno, aby se dům skutečně v co nejbližší době nějakým způsobem mohl otevřít nějaké smysluplné aktivitě,“ poznamenal například Filip Pospíšil ze Strany zelených.

Naopak Nadace Jana a Medy Mládkových, která za své plány s Werichovkou dlouho bojovala, s řešením Prahy 1 souhlasí a do výběrového řízení se znovu přihlásila. Zájem projevily například také organizace HAF Studio a Post Bellum nebo Konto Bariéry.

Werichova vila. | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme