Hledaný exposlanec Jiří Wolf se vězení stále vyhýbá, peněžitý trest ale řádně splácí

Zmizelý exposlanec Petr Wolf zaplatil i druhou splátku peněžitého trestu v řádném termínu. Za milionové podvody s dotacemi si vysloužil šest let za mřížemi a pětimilionovou pokutu. Do vězení ale nenastoupil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exposlanec Petr Wolf s manželkou Hanou u ostravského krajského soudu

Exposlanec Petr Wolf s manželkou Hanou u ostravského krajského soudu | Zdroj: ČTK

Podle kriminalistů se Petr Wolf ukrývá v zahraničí, vydali na něj proto evropský zatykač. Peníze na účet vložila Wolfova manželka, která odešla od soudu s podmínkou a milionovým trestem.

„V tuto chvíli byly splatné druhé splátky z peněžitých trestů jak pana docenta Wolfa, tak jeho manželky Jany Wolfové. Byl to běžný bezhotovostní styk,“ potvrdil Jiří Křivský z Krajského soudu v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hledaný exposlanec Jiří Wolf se vězení stále vyhýbá, pětimilionový trest ale řádně splácí. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Květa Moravcová

Obě platby podle něj přišly z jednoho účtu. „Přišly z české banky a příkaz byl obsluhován Janou Wolfovou,“ doplnil Křivský.

Advokát: Skrýváním před nástupem do vězení si Wolf nepomůže

To, že Petr Wolf že peněžitý trest splácí, ale odmítá jít do vězení, je podle nezávislého advokáta Jaroslava Ortmana běžné u lidí potrestaných odnětím svobody i peněžitým trestem. Jde totiž o to, že kdyby Wolf pět milionů korun nezaplatil, tak by si je musel odsedět. Po odpykání šestiletého vězení by musel nastoupit druhý trest, který by nahradil nezaplacených pět milionů.

Podle Ortmana ale Wolfovi vyhýbání se nástupu trestu uškodí. Oddálí se totiž jeho případné podmíněné propuštění z vězení, o které by Petr Wolf po částečném odpykání trestu s velkou pravděpodobností žádal.

„Do podmíněného propuštění se nejdříve musí započítat to, že vykoná celý peněžitý trest v přepočtu na trest odnětí svobody. A teprve potom se započítává půlka doby, která je na podmíněné propuštění z hlavního trestu. Takže se vlastně podmíněné propuštění oddálí,“ vysvětlil.

Skrývat se může Petr Wolf neomezeně dlouho, ale Ortman trvá na tom, že mu to spíš uškodí, než pomůže. Podle Ortmana je jen otázkou času, kdy Wolfa policie chytí a předá vězeňské službě.

„Je to klasický hon na lišku, kde je v podstatě příliš mnoho chrtů. Já tvrdím, že šance jsou minimální na to, že by se člověk vytratil někam do světa a trest nevykonal,“ uvedl.

Wolf měl do vězení nastoupit loni v prosinci, ale v tu dobu zmizel. Začátkem tohoto roku žádal o odložení nástupu do vězení, ale soud mu nevyhověl. Evropský zatykač pak na něj policie vydala minulý týden.

Jana Jeckelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme