Hlinecký Betlém bude opět jako nový

Roubenky v městské památkové rezervaci v Hlinsku jsou evropskou raritou. Některá stavení z poloviny 18. století ale chátrala. Městu se nakonec podařilo získat témě 40 milionů korun z Evropské unie a po určitých problémech s výběrovým řízením konečně opravy začínají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památková rezervace Betlém v Hlinsku | Foto: Vlastík Novák

Asi v nejhorším stavu je největší budova Betléma. V ní se dochovala jediná pec. Zdevastovaná je také roubenka, ve které má být příští rok expozice masopustu co by kulturního dědictví UNESCO.

A tak práce skutečně začínají za pět minut dvanáct. Podle ředitelky skanzenu Ivony Vojancové to turistickou sezónu nenaruší. Návštěvníci musejí být prostě jen opatrnější. A opatrní také musí být stavebníci. Ti totiž musejí dodržet tradiční stavební postupy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Drahomíry Bačkorové o rekonstrukci hlineckých roubenek

„Což nám dává dost zabrat, protože jsme ve fázi, kdy se objekty rozebírají. Každý prvek se musí očíslovat, řádně zdokumentovat a následně posoudit, jestli se po ošetření na místo vrátí nebo jestli podle něho bude muset být vyrobena kopie,“ dodává Vojancová.

Kromě těchto dvou objektů budou peníze i na odnímatelné pódium nebo třeba na oživení veřejných ploch. Hotovo má být do příštího podzimu.

Marína Dvořáková, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme